Praktická a útulná kúpeľňa

Bathroom_013

Zmena životného štýlu so sebou priniesla aj zmenu do našich domovov. Kúpeľňa už nie je ignorovaná ako za čias našich babičiek, ale je dôležitým miestom pre každodennú hygienu a priestorom pre relaxáciu. Preto je pri jej zariaďovaní treba dbať na účelnosť a pohodlie.

Kúpeľňové doplnky prepožičiavajú kúpeľni jej charakteristický ráz. Vďaka vhodne vybraným doplnkom je možné miestnosť zútulniť a dodať kúpeľni moderný vzhľad. Navyše výhodou doplnkov je, že ich môžete ľahko a bez väčších nákladov vymeniť a premeniť tak celkový dizajn kúpeľne, záleží len na fantázii každého z nás.

Materiál

Na dnešnom trhu sú bežne dostupné kúpeľňové doplnky vyrobené z kovu, skla, keramiky, plastu alebo z exotického dreva, prípadne kombinujúci viac druhov materiálov. V súčasnosti patrí medzi najpredávanejšie doplnky tých, čo sú vyrobené z nerezového kovu, pretože dokonale ladia s umývadlovými batériami. K najpopulárnejším povrchovým úpravám, rovnako ako u batérií, patrí satin a leštený chróm, na ňom je však vidieť každá nečistota. Do dnešných kúpeľní sa tiež vracajú plasty, ktoré dominovali v socialistických domácnostiach. Moderné postupy však zabezpečili vyššiu odolnosť tohto materiálu. Výhodou je rozmanitá farebnosť plastov, preto sú používané na výrobu netradičných veselých doplnkov, ako sú originálne držiaky na zubnú niť či tyčinky do uší alebo lisy na zubnú pastu. Vzdušným a nežným dojmom pôsobia zase sklenené doplnky, na nich ale zostávajú viditeľné stopy vody. Vyberajte teda predmety s hydrofóbnou úpravou, ktorá tvaruje kvapky do guličiek, ktoré ľahko odtečú z povrchu. Tieto unikátne nanotechnológie zabraňujúce zachytávaniu vody a iných nečistôt, sú používané aj u keramiky. Pri voľbe materiálu by sme totiž mali brať osobitný ohľad na jeho odolnosť proti vlhku, aby doplnky rýchlo nekorodovali a nevznikala na nich pleseň. Dôležitá je tiež ľahká údržba kúpeľňových doplnkov, všetky výrobky by mali byť umývateľné.

Háčiky a držiaky

Nevyhnutnosťou v každej kúpeľni je množstvo háčikov a držiakov, vďaka ktorým kúpeľňa spĺňa svoju funkciu. Primárnou zásadou pri zariaďovaní kúpeľne je, že každý uterák by mal mať svoj vlastný háčik. Uteráky tak budú správne schnúť a miestnosť bude vyzerať vždy upravene. Vhodné sú tiež viacramenné držiaky, ktoré umožňujú uterák rozprestrieť. Háčiky na uteráky by mali byť umiestnené minimálne 80 centimetrov nad zemou. Je vhodné ich inštalovať do výšky až 170 centimetrov od zeme, tak budeme môcť na háčiky zavesiť aj župany a rozmerné osušky. Praktickým riešením držiakov na najrôznejšie hygienické potreby sú drôtené systémy. Zvlášť vhodné je umiestnenie týchto poličiek do sprchovacích kútov, kde chýba priestor na odkladanie sprchovacích gélov a šampónov. Drôtené výrobky je možné pripevniť bežnými skrutkami alebo tiež gumovými prísavkami, môžeme tak podľa ľubovôle meniť ich polohu. Nevýhodou však je nízka životnosť gumy, elasticita materiálu sa totiž časom vytráca a prísavky už nie sú schopné udržať sa na obkladoch.

Druhy doplnkov

Súčasný trh ponúka celú radu doplnkov, ktoré spríjemňujú pobyt v kúpeľni. Výrobky sú väčšinou ponúkané v kolekciách. Je teda možné vyberať jednotlivé kúsky alebo perfektne zladené sady. Môžeme tak voliť sety podľa materiálov alebo tvarov, najnovším hitom sú kubistické hranaté zariaďovacie predmety. Doplnky môžeme deliť na tie určené do oblasti umývadla a toalete. K umývadlu samozrejme patria účelné držiaky na zubné kefky, poháre, držiaky či dávkovače na mydlo a zásobníky na kozmetické tampóny. Praktickým pomocníkom sa môže stať aj držiak na fén alebo zväčšovacie kozmetické zrkadlo. Na toaletu môžeme vyberať z najrôznejších druhov držiakov či zásobníkov na toaletný papier a toaletných štetiek. Na toalete sa uplatní aj držiak na osviežovač vzduchu či stojan na noviny. Týmito praktickými nevyhnutnosťami však zoznam kúpeľňových doplnkov nekončí. Horúci kúpeľ si môžete napríklad spríjemniť stojanom na vaňu, na ktorý ľahko odložíte vínny pohárik, horiacu sviečku či rozčítanú knihu. Chvíľku relaxácie vám už nič nenaruší. Ak máte v kúpeľni dostatok priestoru, určite si doprajte ten luxus a umiestnite do nej toaletný stolík. Vzdušným a moderným dojmom pôsobí nábytok z exotického tíkového dreva. Tento čisto dámsky kútik môžete oddeliť napríklad originálnym paravánom, ktorý sa stane určujúcim prvkom kúpeľne.

Zrkadlá

Nepostrádateľnou súčasťou kúpeľňového vybavenia sú bezpochyby zrkadlá. Zrkadlo je spravidla umiestnené nad umývadlom, aby zabezpečilo pohodlnú hygienu. Odborníci odporúčajú zrkadlo inštalovať minimálne 120 centimetrov nad zemou. Na dnešnom trhu môžeme vyberať zrkadlá, ktoré sú súčasťou skriniek a poskytujú tak praktický úložný priestor, tie sú ideálne do malých rozmerov. V kúpeľni môžu tiež nájsť svoje miesto samostatné designové kúsky, ktoré sa razom stanú dominantou miestnosti. Pomocou zrkadla môžeme aj z malej kúpeľne vykúzliť príjemný priestor, umiestnením zrkadla po celej dĺžke steny totiž dosiahneme optického zväčšenia miestnosti. K tomu slúžia napríklad zrkadlové dlaždice, ktoré môžeme nalepiť priamo na stenu alebo na obklady. U kúpeľňových zrkadiel je výhodou nezahmľujúca úprava, ktorá umožňuje pohľad do zrkadla aj po horúcom kúpeli. Na trhu je možné kúpiť aj zrkadlá s integrovaným osvetlením či vyhrievaním. Ak ste fanúšikmi moderných technológií, nesmie vo vašej kúpeľni chýbať zrkadlo na diaľkové ovládanie, ktoré zapína svetlá a vyhrievanie, navyše zrkadlo natáča do strán podľa potreby. Ak patríte medzi chronických oneskorencov, kúpte si zrkadlo so zabudovanými digitálnymi hodinami, ktoré vás upozorní, že je čas odísť do práce.

Osvetlenie

V kúpeľni je obzvlášť dôležité kvalitné osvetlenie, pretože tu často chýba prirodzené svetlo a užívatelia sa musia spoliehať len na to umelé. Na správne osvetlenie je treba dbať najmä u zrkadiel, ktorá by okrem hlavného rozptýleného svetla mali byť ožarovaná i svetlami bodovými. Svietidlá môžu byť priamo súčasťou zrkadla alebo môžu byť inštalované zvlášť. Kúpeľňové osvetlenie by vždy malo byť odolné voči vode a spĺňať zvláštne bezpečnostné normy. Žiarovky volíme najčastejšie halogénové s teplým zdrojom svetla alebo žiarivky s denným osvetlením. Ak rekonštruujeme či novo budujeme kúpeľňu, je potrebné si dobre rozmyslieť, aké veľké zrkadlo zvolíme a do akej výšky umiestnime bodové osvetlenie. Na základe toho budú pripravené elektrické rozvody. V kúpeľni si môžeme s osvetlením naozaj vyhrať, skúste umiestniť bodové žiariče do nik, podhľadov alebo do oblasti políc. Uvidíte, že výsledný dojem bude ohromujúci. Ak máte obľubu vo svetelných efektoch, objavte čaro chromoterapie. Dnešný trh s wellness produktmi ponúka napríklad vane s množstvom farebných svetiel, ktoré podporujú uvoľnenie celého organizmu. Lacnejším variantom sú led diódy, ktoré sú umiestňované do sprchových hlavíc. Prúd vody potom príjemne svetielkuje.

Kúpeľňový textil

V neposlednom rade je pri zútulňovaní kúpeľne dôležité myslieť na kúpeľňový textil. Uteráky, kúpeľňové závesy či predložky dotvoria vzhľad celej miestnosti, s ich pomocou je možné dokonale zladiť všetky prvky. Pri voľbe kúpeľňového textilu je najdôležitejšie výber materiálu. U uterákov a predložiek je predovšetkým významná savosť. Najčastejšie sa stretávame s froté uterákmi, ktoré sú savé, rýchlo schnú a ľahko sa udržujú. Novinkou medzi materiálmi je modal, ktorý je možné kombinovať aj s bavlnou. Tento unikátny materiál ani po opakovanom praní nestráca farbu ani hebkosť. Ďalšie netradičné, ale ekologickú textíliou sú bambusová vlákna. Popularitu si vyslúžila vďaka antibakteriálnym a antistatickým vlastnostiam. Kúpeľňové predložky môžu byť textilné alebo z umelých hmôt, moderné variantom sú predložky z teakového dreva. U predložiek nesmieme zabudnúť na protišmykovú úpravu, ktorá zaručí bezpečný pohyb v kúpeľni. Mäkké koberce nám navyše poskytnú potrebný komfort pri každodennej očiste.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.