Ako na výber koberca

koberec  CASABLANCA 44-1014-07 NATURGOLD

Mnoho ľudí v dnešnej dobe pri výbere podlahovej krytiny uprednostňuje parkety, plávajúce podlahy či dlažbu. Po období stagnácie sa však ako súčasť moderného interiéru dostáva opäť na výslnie koberec. Je totiž jedným z najpríjemnejších podlahových povrchov s výbornými izolačnými vlastnosťami.

Navyše predstavuje výrazný dizajnový prvok, ktorý dokresľuje celkový vnem z miestnosti a navodzuje v byte útulnú atmosféru. Ako ale vybrať ten správny?

Najprv si treba odpovedať na otázku, prečo si vôbec chceme koberec zaobstarať – ak je to čisto kvôli jeho dekoratívnej funkcii, alebo kvôli jeho praktickému využitiu. Z toho potom vyplýva výber materiálu, hustota vlasov a farba koberca. Ďalším aspektom výberu koberca sú jeho izolačné schopnosti. Koberec totiž dobre tlmí otrasy a udržuje teplo v miestnosti, takže sa skvele hodí napríklad do detskej izby. Posledným kritériom je, či zvoliť celoplošný alebo kusový koberec, ktorý zútulní interiér.

Materiál

Kľúčovou vlastnosťou nového koberca je jeho materiál. K výrobe väčšiny kobercov sa používa kombinácia prírodných a syntetických vlákien. Spojením vynikajúcich vlastností oboch materiálov vznikne vysoko odolná, trvanlivá a pružná pokrývka podlahy. Ďalší obľúbený materiál predstavujú umelé vlákna, najčastejšie reprezentované polyamidom, polypropylénom či polyesterom. Tieto vlákna sa používajú na výrobu tzv záťažových kobercov, ktoré sú určené hlavne do kancelárií, komerčných priestorov, ale aj do chodby či haly obytného domu. Za najkvalitnejší materiál pre výrobu kobercov považujeme vlnu, ktorá je veľmi príjemná na dotyk a pýši sa dlhou životnosťou. Na rozdiel od syntetických materiálov ale nie je antialergénna, takže nie je vhodná pre alergikov a osoby s dýchacími ťažkosťami. Jedinou nevýhodou vlneného koberca je jeho vyššia nákupná cena.

Hustota a výber vlasu

Hustota vlasu ovplyvňuje životnosť vášho koberca. Všeobecne platí priama úmera medzi počtom vlákien na meter štvorcový a odolnosťou. Pre vysoko zaťažované priestory, najmä teda do kuchyne, na chodbu, do obývacej izby a do detskej izby, volíme radšej koberec s vyšším počtom vlákien na meter štvorcový. Úplne opačne potom pristupujeme k výške vlasu. Koberce s vysokým vlasom sú totiž náročnejšie na údržbu, pretože sa v nich zachytávajú nečistoty, preto ich volíme skôr do spálne a do pracovne, kde je koberec menej namáhaný a chceme si dopriať pohodlný došľap.


Farba a vzor

Z pohľadu bytového dizajnu je pri nákupe koberca asi najdôležitejší správny výber farby a vzoru koberca. Oboje by malo korešpondovať s vybavením miestnosti, kam chceme koberec položiť. Ak kupujeme koberec do už zariadeného bytu, vyberáme skôr decentné vzory a jemnejšie farby. Koberec s výrazným motívom sa totiž ťažko kombinuje s nábytkom. Pri výbere koberca do pracovne alebo do iných komerčných priestorov volíme radšej jednofarebný koberec bez zdobenia. Veľtrh bytového textilu Heimtextil 2010 organizovaný vo Frankfurte nad Mohanom ukázal, že tento rok sa trendy v oblasti kobercov príliš nemenia. Stálicou sú koberce s geometrickými tvarmi alebo bohato zdobené koberce evokujúce zámocké komnaty. Medzi tohtoročnými trendmi nechýbajú ani výrazné kvetinové vzory.

koberec-OSCAR-39-6001-03-YELLOWGREEN-234x300

Detské koberce

Špecifickou kategóriou sú detské koberce. U tých hrá dominantnú úlohu vzor. Na dnešnom trhu je možné vyberať zo širokej palety farebných kobercov s obľúbenými postavičkami z rozprávok, zábavnými hrami alebo plánmi miest, na ktorých sa deti dokonale vyhrajú. Detské koberce by mali byť vyrobené z kratšieho hustého vlákna a predovšetkým nezávadného materiálu. Dôležitým faktorom u detských kusových kobercov je pogumovaná – protišmyková podložka, ktorá zabráni nepríjemným úrazom.

Aby všetko ladilo

Ak zariaďujeme nový byt, najprv kúpime koberec, a až potom vyberáme nábytok a ďalšie doplnky. Bez zveličenia možno povedať, že koberec dokresľuje vzhľad celej izby a zjednocuje farby v ňom, čím vytvára farebný základ pre ďalšie textilné doplnky, napríklad pre závesy. Výberom farby a vzoru koberca dokážeme ovplyvniť optickú veľkosť izby. Majme na pamäti, že tmavé farby a výrazné vzory priestor opticky zmenšia, svetlé farby a nenápadné vzory naopak miestnosť zväčšia. Farby okolo nás ovplyvňujú našu psychiku, tmavé odtiene pôsobia smutne a ponuro, svetlé naopak miestnosť i myseľ pozitívne rozjasnia. Aj tento aspekt by sme mali pri výbere koberca zvážiť.

Z hľadiska údržby sa do menej frekventovaných miestností domu či bytu odporúča použiť koberec s nižším vlasom a tmavšieho odtieňa. Do viacfarebného koberca sa akákoľvek nečistota ľahko schová, a preto je veľmi praktické položiť taký koberec do obývacej izby a do detských izieb, kde k znečisteniu dochádza najčastejšie.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.