Prezimovanie záhradného nábytku

údržba nábytku z ex. dreva

Po peknom a horúcom lete príde aj studená zima a váš záhradný nábytok musí niekde prezimovať aby si zachoval svoju kvalitu. Nábytok cez leto svedomito plnil svoju úlohu a v jesennom období je potrebné tento nábytok ošetriť a zazimovať. Správnou údržbou predĺžite jeho životnosť a ďalší rok sa zas bude na záhrade pekne vynímať.

Napriek tomu, že je drevený nábytok kúpený od kvalitného dodávateľa a je odolný proti poveternostným vplyvom, vyznačuje sa vysokou kvalitou, určite prirodzene pracuje. Pôsobí na neho vlhkosť a taktiež slnečné žiarenie. Účinným prostriedkom proti takýmto škodlivým vplyvom je olej, ktorý slúži na ošetrenie takéhoto dreva. Pôsobením vody sa ale táto nanesená vrstva pomaly stráca a preto je potrebné takýto nábytok ošetrovať aspoň dvakrát ročne.

Na povrchu sa počas leta môžu vytvoriť aj drobné odreniny ale netreba zúfať ani v takomto prípade. Celú situáciu môže vyriešiť impregnačný olej. Pred tým ako takýto olej nanesiete, musíte očistiť kefkou prach z povrchu nábytku. Z povrchu treba odstrániť a vyhladiť nerovnosti a škvrny, ktoré behom jeho používania vznikli. Na takéto vyhladenie je najlepší jemný brúsny papier, s ktorým dokonale zarovnáte povrch nábytku. Pri ošetrovaní netreba zabúdať ani na utiahnutie šroub.

Nábytok do záhrady môže byť z rôznych drevín a preto sa na jeho údržbu používajú aj špecifické oleje na dlhodobú ochranu a reprezentatívny vzhľad tohto nábytku. Drevo sa spoľahlivo ochráni pred vysýchaním i praskaním a oleje pomáhajú udržať pôvodnú farbu nábytkovej zostavy.

Ak sa záhradný drevený nábytok namočí po daždi, vysušíte ho jednoducho obyčajnou handrou. Počas zimy by mal byť takýto nábytok chránený pred dažďom a mrazom. Treba tento nábytok starostlivo uskladniť. Nevhodné priestory sú veľmi suché a teplé miesta. Naopak ideálnym miestom pre záhradný nábytok je garáž, pôjd, pivnica alebo prístrešok, kde bude prúdiť vzduch. V špecializovaných obchodoch na záhradnú techniku si zákazníci môžu zadovážiť aj praktické kryty na tento druh nábytku a tak bude dokonale chránený proti dažďu.

Zákazníci na trhu vyhľadávajú nábytok, ktorý si vyžaduje minimálnu starostlivosť a takúto alternatívu našli v trendovom modernom záhradnom nábytku z umelého ratanu a ľahkého hliníku. Tieto trendové kúsky sú vhodné na terasu, do záhrady ale aj do zimnej záhrady. Nábytok z umelého ratanu by sa nemal vystavovať teplotám nad 40 stupňov Celzia. V zime by nemala pri takomto nábytku klesnúť teplota pod bod mrazu. V období keď mrzne tento materiál krehne, takže sa môže stať, že popraská a tým by sa vážne poškodil. Čas od času je vhodné aby sa tento uskladnený nábytok obmýval vlažnou mydlovou vodou.

Najodolnejší sa zdá pri údržbe záhradný nábytok z hliníku. Ten si bez problémov poradí s dažďom, snehom i s prudkými slnečnými lúčmi. Tak isto ako pri ratanovom nábytku vám pri údržbe stačí len handra a teplá voda, s ktorou umyjete povrch nábytku.

Pred výberom záhradného nábytku na svoju záhradu zohľadnite, akú údržbu potrebujete a zvládate vykonávať. Pri nákupe sa preto radšej poraďte so špecialistom, ktoré prípravky sú pre ochranu daného materiálu tie najvhodnejšie.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.