Príjazdová cesta – betón alebo asfalt?

http://www.pavinganddriveways.co.nz

Medzi najčastejšie materiály, používané ako dlažba pre príjazdovú cestu, patria betón a asfalt. Na celkovom vzhľade takejto cesty sa podpisuje okrem použitého materiálu na spevnenie, aj zelená výsadba v okolí.

Pri výbere materiálu si nechajte poradiť od odborníkov, s ktorými môžete prediskutovať aj vaše predstavy či požiadavky. Do úvahy berte tiež poveternostné podmienky vášho kraja, terén samotný, náklady na údržbu a samozrejme rozpočet. Vybrať si budete musieť taký, ktorý bude najviac vhodný pre vás a zapadne do celkového prostredia.

Obidva materiály, betón aj asfalt, majú svoje pre a proti, ktoré by ste mali vedieť pri rozhodovaní. Betónová príjazdová cesta je tvorená liatym betónom na vhodný povrch. Asfalt obsahuje drobné kamenné častice zmiešané s ropou. Takýto horúci asfalt sa pokladá vo vrstvách za pomoci stroja a valec vytvára čierny hladký povrch.

Porovnanie betónovej a asfaltovej cesty

Vizuálna stránka – všeobecne mylná predstava poukazuje na to, že asfalt je vždy len čierny a betón šedobiely. Obidva materiály je však možné tónovať podľa potreby, pridaním rôznych farieb či iných materiálov. Asfaltové príjazdové cesty uvoľňujú olej, ktorý môže spôsobiť škvrny po príchode do domu. Naopak, na betónovej príjazdovej ceste, môžete veľmi jednoducho zbadať rôzne škvrny, keďže má svetlejší povrch ako asfalt.

prijazdova_cesta_1

http://www.concretenetwork.com

Klimatické podmienky – zohrávajú tiež dôležitú úlohu, pri výbere materiálu. Asfalt je ideálny do chladnejších oblastí, keďže veľmi teplé podnebie môže mať za následok jeho zmäknutie, trhliny, prípadne diery. Betón zas odoláva vysokým teplotám. Ak sa však pokladá na príjazdovú cestu, ktorá sa nachádza v chladnejšom prostredí, je dôležité dbať na správne položený základ a použiť aj štrk. Použitím veľkého množstva technickej soli proti mrznúcemu ľadu, môže dôjsť k poškodeniu betónového povrchu.

Náklady a údržba – betón je aj vďaka svojej väčšej odolnosti o niečo drahší ako asfalt. Aby ste však predišli rýchlemu popraskaniu a následným opravám, nechajte si ho správne namiešať špecialistami. Či už sa rozhodnete použiť jeden alebo druhý materiál, hlavné je, aby bola príjazdová cesta postavená na tvrdo, pevnom podklade, ktorý zabezpečí stabilitu akéhokoľvek materiálu. O tento úsek cesty je potrebné sa patrične starať po celý rok, aby vám vydržala čo najdlhšie. Tak isto je vhodné tento úsek cesty osvetliť kvôli bezpečnosti a orientácii.

Príjazdová cesta nielen skvele slúži vašim potrebám ale aj pekne dotvára celkový obraz v súvislosti s domom, záhradou či blízkou lúkou. Po krajoch môžete vysadiť rôzne druhy kvetov, ktoré ju ešte viac spestria.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.