Skvalitnime si náš spánok

Elegantná posteľ

Za posledných niekoľko rokov sa dĺžka nášho spánku skrátila zhruba o jednu hodinu. Ľudský organizmus sa s týmto faktom nedokáže prakticky stotožniť. Taktiež odborníci zdvíhajú varovné prsty. Rýchle životné tempo však nijakým spôsobom nedokážeme skrátiť, ale samotný proces spánku si môžeme sami trošku užiť. Na to však treba dobré podmienky. 

Veľmi nebezpečné podľa najnovších štatistík je sadať za volant, ak sme nevyspatý, môžeme na to doplatiť našim životom. Príliš veľká daň za krátky spánok. Nedostatok spánku spôsobuje zníženie psychomotorického výkonu. Jednoducho povedané málo spánku otupuje mozog. Okrem toho má za následok poruchy srdca, výskytu depresií, cukrovky, obezity a zvyšuje úmrtnosť. Napriek tomu, že v spaní strávime jednu tretinu svojho života, sa k spánku staviame akosi ľahostajne. Mnoho ľudí vraví, že nebude spať viac ako štyri hodiny, lebo nestihne to, čo si počas dňa vytýči.

Skvalitníme-si-náš-článok-2

Kvalitný spánok a kvalitné prostredie kde spíme sú základom zdravého životného štýlu. To, či sa kvalitne vyspíme nám určujú dva faktory, a to spánková hygiena a správne vybavená spálňa, kvalitná manželská posteľ a nábytok do spálne Vytvoriť si pre spánok dobré fyzické a psychické predpoklady je snáď základ. Ak sa to dá, veľmi dobré je chodiť v rovnakú dobu spávať a naopak v rovnakú dobu spať. Taktiež by sme mali mať ideálnu teplotu okolo 18 stupňov a nepúšťať si v spálni televíziu, či rádio. Nemal by tu prenikať ani prílišný hluk. Obmedziť by sme mali najmä svetlo. To znemožňuje vytváraniu hormónu melatonínu, ktorý je zárukou kvalitného a dobrého spánku. Podľa niektorých zistení vplývajú na kvalitu spánku taktiež farby v spálni a farby spálňového prádla. No nemali by sme zabúdať, že v spálni by sme mali mať také farby, ktoré na nás dobre vplývajú najmä za svetla, aby sme sa v samotnej miestnosti dobre cítili .

Skvalitníme-si-náš-článok-3

Správne parametre musí mať aj posteľ, matrac a správna rošt pod ňou. Matrac by mala byť 20 až 25 cm vyššia ako naša výška, široká minimálne 90 cm a na dvoj lôžka 80 cm. Výberu matrace by sme mali venovať dosť pozornosti, všetko si treba dobre vyskúšať a vyležať a starostlivo vyberať aj rošt – ten aj podľa jeho nastavenia. Nemali by sme kupovať extrémne lacné matrace. Bývajú obvykle vyrobené z nekvalitných materiálov. Ak aj nízka cena nezaťaží príliš náš finančný rozpočet, môže naopak zaťažiť náš chrbát. Pri výbere roštu by sme sa mali podrobne informovať o jeho nastaveniach, aby vyhovovalo dokonale nášmu telu. K najvhodnejšiemu materiálu pre posteľ patrí jednoznačne masívne drevo. Ak nemáme dostatok financií na kúpu takéhoto dreva postačí, materiál ako dyha, či lamino. Nevhodné sú celočalúnené postele, na ktorých sa často usádza dosť prachu a je príbytkom roztočí. Poruchami spánku trpí podľa odborníkov až 40 % ľudí. Niektoré sú spôsobené iba tým, že sa nechceme o svoj pokojný spánok jednoducho vhodne postarať. Liečba spánkových porúch, v tomto prípade vážnych je príliš finančne náročná.

Takto môžeme jednoduchšie urobiť pre spánok jednoducho čas a nehovoriť si, že na spánku nezáleží, pretože záleží až príliš..

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.