Spálňa

Spálňa - hlavný

Či už sme nočný vtáci, ktorí si ľahnú do postele až skoro nad ránom, alebo typy ľudí, ktorí vstávajú až poobede, či vyznávači popoludňajšieho spánku, všetci si zaslúžime spálňu podľa našich predstáv.

Či už činnosť nazývanú spánok označujeme za luxus, nevyhnutnosť, alebo jednu zo zmysluplných činností, jeho kvalita sa v peknom prostredí, ktoré sa trafí do nášho štýlu a vkusu môže výrazne zlepšiť. Je samozrejmé, že v spálni väčšinou spíme, zaspávame a prebúdzame sa do nového dňa a preto je dôležité, aby sme si vybrali také prostredie, ktoré nám dokonale sadne a budeme sa v ňom cítiť nanajvýš príjemne. Je to úplne individuálne, pretože niektorých uspia klasické materiály a jednoduchý interiér, naopak druhých temný, ba priam tajomný svet. Dôležitosť treba klásť aj pri výbere doplnkov do našich spálni. Niektoré na nás môžu pôsobiť ukľudňujúco, iné zasa naopak rušivo. Je len na nás, aký štýl si vyberieme. Tmavý štýl v spálni je ideálnym riešením pre toho, kto ťažko zaspáva v miestnosti, kde preniká svetlo. Fialová farba je v tomto prípade ideálnym riešením. Ak chceme mať po rušnom a namáhavom dni zaslúžený odpočinok a docieliť pocit osobnej čistoty, mali by sme siahnuť po bielych odtieňoch farieb. Biela farba pôsobí meditatívne pred spánkom. Klasiku a zároveň elegantnosť predstavuje materiál, ako je drevo, tlmené farby, exotické detaily, či starožitné prvky. Navyše nám dodajú pocit životnej istoty.

Spálňa-1Tmavé riešenie spálni

Ak chceme docieliť romantiku a luxus zároveň, v žiadnom prípade nedocielime tento efekt bez použitia tmavých farieb. Je to akési radikálne riešenie, ktoré premení celkový štýl interiéru a aj jeho samotnú dispozíciu. No aj tu platí určité pravidlo a opatrnosť s prácou s tmavými farbami. Svetlý by sme mali nechať strop, alebo jednu zo stien tak, aby farby modulovali miestnosť do priaznivého optického tvaru. Doplnkov si môžeme zvoliť vo väčšom množstve, avšak mali by sme si dať pozor pri ich vzájomnej kombinácii, aby toho nebolo v miestnosti príliš veľa. V takejto izbe by nemalo chýbať ozdobné čelo postele, komoda, či nočný stolík a zabudnúť by sme nemali ani na monumentálny luster, najlepšie kryštálový. Ostatné vzory a odtiene posteľnej bielizne, či lámp treba prispôsobiť celkovému štýlu v miestnosti tak, aby sa vzájomne dopĺňali, či vytvárali kontrast, ale v takom pomere, ktorý nám bude príjemný. Určite netreba zabudnúť na dostatok vankúšov, kvetinové vzory na látkach, maľbách a vázach, zrkadlá, ktoré budú v ťažkých rámoch a sviečky, ktoré budú v impozantnom svietniku. Ak máme čiernobiely základ, prípadne detaily v tejto farebnej kombinácii zjednotí nám to tak opticky celý priestor.

Spomínané dramatické, či romantické doplnky nájdeme v starožitných obchodoch, alebo bazároch, len nesmieme zabudnúť na ich správne umiestnenie v interiéri. Pekné dekorácie do našich domovov dnes vyrábajú rôzny dizajnéri, ktorí sa tešia veľkej obľúbenosti pri kupujúcich. Ak zabehneme do bytových štúdii a obchodoch s minimalistickým nábytkom, budeme tam hľadať tieto doplnky zbytočne. Nájdeme tam síce pár kúskov minimalistického nábytku, nie sú to však kúsky extravagantného nábytku, ktorý využijeme lepšie ako ten minimalistický, pretože spálňa by tak pôsobila rozpačitým dojmom a nie štýlovým. K čiernobielemu základu sa vynikajúco hodia odtiene fialovej, tmavo červenej, tehlovej a vínovej farby. Báť by sme sa nemali ani viacfarebnej kombinácii. Dekadentný štýl je síce odvážnejší, za to zámerne o čosi prehnaný.

Spálňa-2Klasicky elegantná

Ak zvolíme do spálne materiál, ako je drevo, tak pomocou tlmených farieb, niekoľkých exotických detailov, či starožitných prvkov si zariadime klasicky elegantnú miestnosť na spanie. Základ klasickej elegancie je v tom, že skombinujeme drevo so svetlými farbami. Ich kontrast vyzdvihne tradičné tvary, ako je napríklad posteľ s rámom, či barokové kreslo, ako aj kvalitu rezbárskej práce, či vhodného čalúnenia. Spomínaný štýl je neutrálny a preto sa tak rýchlo neomrzí. Drevené parkety by sme mali zvýrazniť pomocou svetlej maľby a pomocou textílii, ako sú elegantné dlhé závesy. Netreba sa báť kombinácii viacerého druhu dreva, ich vzájomným spojením docielime útulnejší pocit v miestnosti. Do miestnosti by sme mali umiestniť pár exotických, či starožitných predmetov, ako môžu byť rámy na obrazoch, stoličkách, či stolíkoch, ktoré vyzdvihnú koloniálny štýl miestnosti. S umiestnením by sme však mali pracovať veľmi opatrne, aby sme nedocielili dojem preplneného priestoru. Aj s kovovými detailmi treba pracovať veľmi opatrne. Ak budeme nanajvýš opatrný, konečný výsledok bude určite stáť za to. Starožitné doplnky môžeme umiestniť na starší, prípadne starožitný stolík. Doplnky si môžeme doniesť aj z rôznych aukcií, ktoré sa často konajú. Exotické doplnky netreba taktiež vynechať. Vyhnúť by sme sa však mali príliš veľkým farebným vzorom na čalúnených látkach, ktoré nájdeme v rôznych nábytkových firmách. Ak by sme mali takýto starožitný nábytok, pôsobil by skôr, ako paródia a nie ako elegantný kúsok. Vynechať môžeme aj rôzne nástenné obrazy a doplnky, ktoré by zbytočne rušili. Maľba v klasickej spálni by mala byť biela, béžová, piesková, či hnedá. Experimentovať by sme mali najmä so svetlejšími farbami.

Spálňa-3Pohladenie ružovej

Ružová farba je akási najromantickejšia zo všetkých. Privedie nás do nostalgie, spomienok a dúfania. Vynikajúco sa hodí k bielej farbe, poprípade nábytku so strieborným kovovým rámom. Navodí to akúsi slávnostnú atmosféru. Voliť by sme mali najmä odtiene staroružovej farby. Vytvorí nám elegantný a nadčasový pocit. Táto farba vyjadruje tichú a nežnú krásu jemnosti.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.