Sporáky na tuhé palivo – návrat k starým časom?

sporák

Moderné sporáky na tuhé palivo sa vyrábajú zo smaltovaného oceľového plechu v rôznych farebných prevedeniach. Trúba je väčšinou nerezová a ohnisko býva vyrábané z liatiny a vymazané šamotom. Platňa sporáku môže byť liatinová alebo z brúsenej ocele. Niektoré modely majú aj sklokeramickú platňu.

Výhodou sporáku na tuhé palivá je, že umožňuje všestrannejšie a efektnejšie využitie tepla. Teplotnú energiu využijete nielen na vykurovanie miestnosti ale aj na varenie pokrmov, pečenie mäsa alebo aj koláčov. Niektoré sporáky majú zabudované zásuvky na ohrievanie pokrmov a sušenie húb či ovocia. V spodnej časti býva umiestnený zásobník na drevo.

Na trhu je v súčasnej dobe k dispozícii pomerne široký výber sporákov. Tieto sporáky ponúkajú výrobcovia v rôznych dizajnových prevedeniach ale cena, kvalita a životnosť je vždy rozdielna. Kvalitné sporáky s úsporným systémom spaľovania ponúka talianska značka Sideros a Nordica, ktoré sú ozdobené keramickým obkladom. Na trhu sú veľmi obľúbené aj liatinové sporáky Plamen alebo sporáky Thorma a KVS Moravia so smaltovanou úpravou v rôznych farbách. Pri kúrení v sporákoch môžete použiť drevo, drevené brikety, hnedé uhlie alebo aj hnedouhoľné brikety.

Stále žiadanejšími sú taktiež teplovodné sporáky s výmenníkom. Takýto sporák s výmenníkom spája výhody sporáku s kotlom. Vďaka zabudovanému výmenníku je schopný variť, piecť, ohrievať vodu a pomocou radiátorov vykurovať viacero miestností. Veľkým hitom je sporák s výmenníkom Alfa Term 20, ktorý svojím výkonom umožňuje vykúriť priestory o veľkosti 80 – 100 m2 a môže sa tak stať hlavným zdrojom vykurovania pre chaty alebo víkendové domy.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.