Správny výber nábytku do našej domácnosti

Správny výber nábytku do našej domácnosti - hlavný

Každý z nás je odlišný a to platí aj o domácnosti, v ktorej bývame. Zariaďujeme ju podľa našich individuálnych potrieb a samozrejme od našich finančných možností. To všetko ovplyvňuje aj priestor, ktorý máme k dispozícii. Ak sa nevieme rozhodnúť pre konkrétnu súpravu nábytku, môžeme si zvoliť zákazkovú výrobu, kde nám vyrobia nábytok presne podľa našich predstáv a konkrétnych požiadaviek.

Nábytok môžeme prirovnať ku kúpe šiat do nášho šatníka. Niekomu sadne presne oblečenie, ktoré si vyberie, iný to príliš dáko nerieši, alebo nenájde to pravé orechové čo mu sadne. No určite každý z nás chce byť oblečený dobre, aby nám naše veci dokonale zvýraznili postavu a vyzdvihli tak naše prednosti. Taktiež máme určitý vkus, ktorý nie vždy nájdeme vo veľkoobchodných predajniach. Vtedy si môžeme dať jednotlivé kúsky oblečenia ušiť na mieru. Ak si myslíme, že je to veľmi drahé, mýlime sa. V mnohých prípadoch to však neplatí. Taktiež vo svete nábytku je to úplne rovnaké. Pomocou zákazkovej výroby nábytku môžeme využiť maximálne priestor v byte.

Správny-výber-nábytku-do-našej-domácnosti-1

Zákazková výroba nám poskytne nábytok, ktorý je vyrobený presne na mieru. Týka sa to rozmerov, tvarov, farieb a materiálov. Mnoho z nás sa však zákazkovej výrobe vyhýba a to najmä v dôsledku vysokej ceny. Z toho profitujú veľké nábytkárske veľkoobchody, ktoré hlásia, že práve ich pomer ceny a kvality je ten najvýhodnejší. Ak však porovnáme ceny a kvalitu týchto veľkoobchodov s výrobou individuálneho nábytku zistíme, že príliš veľký rozdiel tam nie je. Náš domov je akýmsi životným prostredím, v ktorom sa uskutočňujú základné životné potreby každého z nás a ktoré taktiež svojich obyvateľov výrazne ovplyvňujú. Ak máme príliš veľkú farebnosť, alebo nábytok, ktorý je príliš vysoký, či iné nedostatky, ktoré nám bijú do očí, môže sa stať, že náš domov sa stane len akýmsi miestom na prespanie, či na vykonanie základnej hygieny. Bude tak na nás pôsobiť, ako dáka ubytovňa, či lacný hotel. Preto by sme mali svojmu príbytku venovať patričnú pozornosť. Nemali by sme zájsť do obchodu a vybrať si taký nábytok, ktorý príliš nezaťaží náš rodinný rozpočet, ale na pohľad je nie príliš atraktívny. Zákazková výroba nábytku odrádza ľudí najmä z dvoch hlavných dôvodov. Prvý sa týka najmä starších ľudí, ktorý žili ešte v čase Československa a práve vtedy bola normalizovaná aj bytová kultúra. Byť iný ako ostatní, znamenalo pútať na seba pozornosť, navyše nebolo ani z čoho vyberať, ponuka totiž nebola taká bohatá, ako môžeme pozorovať dnes.

Ľudia si postupne na takýto štýl zvykli. Dvadsať rokov žili pokojne s nábytkom, ktorý si vybrali prostredníctvom veľkoobchodov. Návšteva bytového architekta, či bytového štúdia je predsa len pre bohatých. To je akýsi druhý dôvod, ktorý odradzuje ľudí od využívania zákazkovej výroby a teda očakávaná vysoká cena. Faktom zostáva, že zákazková výroba bude vždy tá drahšia v porovnaní so sériovou, ale treba mať na mysli, čo sa pod pojmom sériová výroby ukrýva. Ak budeme neustále porovnávať zákazkovú výrobu s cenou predajcov, ktorí sú orientovaní špeciálne na cenu, potom sa nám bude zdať zákazková výroba neúmerne drahá. Ak však navštívime predajňu s nábytkom, ktorý bude mať aj inú prednosť, ako len to, že je lacný a môžeme hovoriť o nejakej úžitkovej hodnote nábytku, potom zistíme, že takýto nábytok je rovnako cenovo orientovaný, ako nábytok, ktorý je vyrobený na mieru. Atypická výroba nábytku, alebo naopak výroba nábytku na mieru má niekoľko dôležitých výhod. Na prvom mieste je to, že si môžeme dať vyrobiť presne taký nábytok, ktorý vynikajúco padne do nevyužitého rohu, či priestoru v byte. V priestore, kde by sme už nič nemohli umiestniť, môže vzniknúť napríklad dokonalý úložný priestor. Preto kusovú výrobu ocenia predovšetkým tí, ktorí majú neustály problém s malým priestorom v byte. Taktiež ľudia, ktorí majú atypický byt ocenia takýto druh nábytku.

Správny-výber-nábytku-do-našej-domácnosti-2Podobne ako v prípade rozmerov a tvarov, farieb a použitých materiálov dokáže atypický výroba poskytnúť to, čo sme odjakživa od nášho nábytku očakávali. Nie je žiadnym problémom zvoliť farbu nábytku, ktorá bude dokonale ladiť s našim interiérom, či už s podlahou, alebo inými doplnkami v byte. Našu predstavu a požiadavky nemusíme ničím obmedzovať. Ak nám aj nevyhovuje materiál nábytku, môžeme si zvoliť iný bez obmedzenia našich vysnívaných farieb, či tvarov. Pri sériovej výrobe nie je možná takáto voľba. Túto výhodu ocenia v mnohom aj alergici, ktorí nemôžu určitý materiál mať v dosahu, pretože im to môže spôsobiť zdravotné problémy. Ak si kladieme otázku, kde takýto nábytok nájdeme, ponúk je mnoho. Máme mnoho interiérových štúdií, ktoré majú v ponuke svojich služieb zákazkovú výrobu, no nájdeme aj mnoho špecializovaných firiem, ktoré sa zaoberajú len výrobou kusového nábytku. Stačí ak si do googla zadáme kusovú výrobu nábytku, poprípade si zalistujeme v Zlatých stránkach.

Pred tým, ako navštívime takúto firmu mali by sme si presne stanoviť naše požiadavky, čo neznamená, že musíme úplne presne vedieť to, ako má náš nábytok vyzerať, ale je dôležité, aby sme mali presne stanovené naše očakávania a aby sme presne formulovali zadanie. V špecializovaných firmách nám ponúknu odvedenie kvalitných remeselných prác, dizajn nábytku bude dokonalo praktický, vytvorený remeselníkom, nie však človekom, ktorý má výtvarné cítenie. Nábytok si môžeme dať vyrobiť aj pri stolárovi, kde však treba počítať s tým, že ide o prakticky orientovaných remeselníkov a je dobré, ak zadáme nábytok s presnými rozmermi, návrhom nábytku, farbami atď.. Nie je nutné, aby sme mu nosili nejaký nákres, ale je nevyhnutné, aby sme presne definovali svoje požiadavky a očakávania. Je to výhodné najmä vtedy, ak máme kreatívne cítenie, čo znamená, že si vieme s vecami ideovo poradiť, vieme si nakresliť čo presne a ako to chceme. Potom už len potrebujeme poradiť s remeselnou stránkou samotnej realizácie a nechať si všetko urobiť.

S tým nám pomôže spomínaný stolár. Ak sa stolár nachádza mimo centra mesta, môže sa stať, že jeho služby nebudú príliš drahé. Dokonca nemusíme presiahnuť ani ceny, za ktoré si bežne nakúpime nábytok vo veľkých predajniach s bytovými doplnkami. Úplne najideálnejší je výrobca, ktorý spolupracuje s drevárskym závodom, teda s dodávateľom materiálu. Cena je tak nižšia, pretože sa do nej nezaráta marža obchodníka s materiálom. Aj tu však platia určité výnimky a to vtedy, ak stolárska firma prebieha podľa návrhu architekta, ktorý spolupracoval na rekonštrukcii bytu. Ak sme sa pre zákazkovú výrobu rozhodli sami je dobré, ak si na prvé stretnutie so sebou donesieme obrázok nejakého kusu nábytku, ktorý je podobný tomu, aký si predstavujeme. Potom je oveľa ľahšie a reálnejšie stanoviť aj cenu, ktorá nás za takýto nábytok vyjde.

Ak sa výroba nábytku bude realizovať prostredníctvom architektonickej, alebo interiérovej kancelárie bude nevyhnutné, aby sme na prvom stretnutí definovali a popísali naše predstavy. Výroba zákazkového nábytku býva obvykle súčasťou celkovej rekonštrukcie bytu, na ktorej sa architekt podieľa už od počiatočného návrhu. Takéto riešenie je veľmi výhodné a to najmä preto, lebo architekt môže už v prvých požiadavkách zhodnotiť požadovaný nábytok a dôkladné zhodnotenie bytu. Môžeme k nemu prísť aj individuálne bez toho, aby sme s ním vopred spolupracovali. Je to tak vtedy, ak vieme, čo chceme, ale nevieme, ako by sme to dosiahli tým správnym spôsobom. Architekt si následne obzrie priestor, navrhne niekoľko riešení a konečný dizajn nábytku, poprípade navrhne aj výrobu požadovaného nábytku. Po vzájomnej dohode môžeme podpísať zmluvu, kde budú prílohy tvoriť výkresy, cena, materiál a jeho farba. O zákazníka je teda postarané úplne. Úplne stačí, ak sa bude iba pozerať a vyberať si.

Správny-výber-nábytku-do-našej-domácnosti-3Nesmieme zabudnúť, že v takomto prípade sa k cene pripočítava aj cena za návrh a preto je oveľa výhodnejšie, nechať si navrhnúť a vyrobiť viac kusov nábytku, ako len jeden. Cena sa tak rozloží a výnde nás lacnejšie jeden kus nábytku. Honorár architekta je približne 12 %  z ceny realizácie. Ak sa vzájomne dohodneme, stačí ak si v architektonickej, interiérovej, či dizajnovej kancelárii necháme vytvoriť iba návrh riešenia. So spomínaným návrhom môže zákazník navštíviť výrobcu, napríklad stolára. Ten následne podľa svojich skúseností a schopností vyrieši základné konštrukčné detaily, ktoré nevyplývajú z architektonického návrhu. Samozrejme by to nemalo ovplyvniť vzhľad a funkciu nábytku. Výroba trvá zhruba od šiestich až do ôsmych týždňov. Do zmluvy môžeme zahrnúť aj zmluvnú pokutu, čím si poistíme vzájomné nedodržanie zmluvných podmienok. Výrobca ju bude musieť zaplatiť, ak nedodrží lehotu dodania tovaru a z našej strany sa jej nevyhneme vtedy, ak nezaplatíme zálohu a poplatky k dohodnutému dátumu. Stále je však lepšie, ak to riešime vzájomnou dohodou, pretože remeselníkovi môže neskôr prísť materiál, prípadne sa môže spomaliť presun peňazí medzi finančnými inštitúciami. Povinnosťou remeselníka je taktiež poskytnúť záruky za použitý materiál. Väčšinou sa záruka poskytuje na jeden rok, no nájdeme záruku aj na 36 mesiacov. Je teda zrejmé, že zákazková výroba má oproti tej sériovej niekoľko nesporných výhod. Atypický nábytok má presne také rozmery, tvary a farby, aké požadujeme.

Správny-výber-nábytku-do-našej-domácnosti-4Dokonca sa sto percentne prispôsobí bytu, v ktorom žijeme. Maximálne využije priestor v byte a dokonca ho efektívne aj šetrí. Neštandardne riešené byty ocenia práve takýto druh nábytku, pretože nie každý im môže sadnúť. Môžeme si presne zvoliť materiál, z ktorého chceme mať nábytok vyrobený. Máme tak istotu, že nám bude ladiť s celkovým štýlom domácnosti. Netreba zabúdať, že nejde o investíciu na jeden rok. Preto by sme mali dôsledne a pozorne zhodnotiť všetky možné riešenia a materiály. Taktiež výrobu nábytku môžeme realizovať niekoľkými možnosťami. Buď si necháme vytvoriť návrh nábytku od architekta, ktorý nám taktiež určí stolára, s ktorým má skúsenosti, honorár architekta tak bude približne 12 % z ceny nábytku. Druhou možnosťou je navštíviť priamo stolára, alebo firmu, ktorá sa na takúto výrobu špecializuje. Treba mať však predstavu o rozmeroch a tvaroch nábytku, stačí ak donesieme fotografiu. Návrh nám však môže vytvoriť aj architekt a my si ho môžeme odniesť ku stolárovi, s ktorým máme dobré skúsenosti a bude nám aj cenovo vyhovovať. Ak porovnávame cenu zákazkovej a sériovej výroby, musíme mať na pamäti, že porovnávať môžeme len zrovnateľné fakty.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.