Stoly a stoličky

stolicky_1

Keďže sa pri stoloch schádza celá rodina, mali by sme o tomto nábytku dozvedieť niečo viac.

Štandardný priestor určený každému stolujúcemu je väčšinou  60 až 80 centimetrov a medzera 30 až 40 centimetrov. Tento rozmer je dostatočný na to, aby si stolujúci navzájom neprekážali a mali okolo taniera dostatok miesta na príbory, poháre, misky a obrúsky.

Stoly-a-stoličky-1

Výška jedálenského stola sa vyrába  do 70 – 75 centimetrov. Tejto výške by mali zodpovedať aj vaše jedálenské stoličky – medzi sedadlom a spodnou hranou stola by mal zostať voľný priestor cca 30 – 35 centimetrov. Tiež výška sedadla stoličky nie je náhodná, mala by vyhovovať pohodlnému sedeniu a pohybovať sa niekde okolo 45 centimetrov. Aj na umiestnenie stoličiek okolo stola musí byť vyčlenený potrebný priestor – pre pohodlné usadenie a sedenie, vysunutie stoličky pri vstávaní sa počíta  so vzdialenosťou 50 centimetrov od hrany stola.

Stoly-a-stoličky-2

Veľkosť stola by mala zodpovedať týmto rozmerom a predpokladanému počtu stolujúcich. Tvar stola a stoličiek určuje vkus majiteľa a možnosti priestoru. Na výber máme obdĺžnikové, i štvorcové stoly, tak isto aj  stoly guľaté a elipsovité. K týmto tvarom treba snáď pripomenúť jeden praktický postreh a to: guľatý stôl pri umiestnení i používaní zaberie vždy viacej miesta než  hranatý. Stoly všetkých tvarov sa vyrábajú aj rozkladacích prevedeniach. Je to veľmi praktické riešenie pre menšie interiéry, kde niekedy stoluje aj viac ľudí. Stôl je možné pri tejto príležitosti rozložiť pre potreby viacej stravníkov, alebo honosnejšie menu.

Stôl i stoličky sú často používaným prvkom nábytku a z tohto dôvodu by mali byť vyrobené z kvalitného materiálu, ktorý sa dobre udržuje. Verte, že ani najlepší kuchár ak navarí najlepšie pokrmy by nám na nestabilnej, nepohodlnej stoličke, pri kolísajúcom sa stole  príliš nechutnali a náš zážitok s príjemného stolovania by sa načisto vytratil.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.