Voda v záhrade

GWA104-015

Vo vode vznikol život, preto si vonkajší priestor akým je záhrada, bez vody nevieme predstaviť. Voda nám môže poskytnúť nielen radosť ale aj oddych.

Je veľa možností ako si vodný prvok v záhrade alebo na terase umiestniť. Ak máte malú záhradu alebo len terasú stačí naplniť nádobu vodou a vytvoríte si zrkadlo, v ktorom budete vidieť oblaky a nebo. Na druhej strane má tento spôsob aj užitočný účel a to taký, že poskytnete vodu vtáčikom.  Veľmi zaujímavé je aj vodou naplnené kamenné koryto alebo keramické misky. Na väčšej ploche si môžete vytvoriť vodnú plochu natrvalo. Stačí ak k tomu použijete plastové formy alebo fóliu na jazierka, ktorú si môžete tvarovať podľa svojich pedstáv. Podmienkov oboch prípadov je vykopanie dostatočne hlbokej jamy, ktorú vysypeme jemným pieskom. Samozrejme musíme odstrániť ostré kamene a vyčnievajúce korene, ktoré by mohli poškodiť dno.

Veľkosť jazierka volíme podľa toho, čo v ňom chceme pestovať a chovať. Čo sa týka rastlín v zime ich musíme umiestniť do vnútra ak nechceme aby nám zamrzli. Avšak ak je voda hlboká aspoň 60 cm, môžeme v nej rastliny nechať. V takejto hlbokej vode prežijú aj nenáročné ryby ako napríklad karas.

Výber rastlín je len na vás. Pri brehu sadíme vlhkomilné rastliny, ktoré môžu byť nízke. Priamo do vody môžeme zasadiť lekno, ktoré krásne kvitne a pláva na hladine. Miesta, kde prečnieva fólia môžeme zakryť rôznymi kameňmi, samorastmi alebo inými prírodninami.

Garden_Pond

zdroj: http://www.gardeningbc.com/page/waterfall.html

Údržba jazierka spočíva vo vyčistení od opadaného lístia alebo odumretých častí rastlín a to napríklad kalovým čerpadlom. Nesmieme však zabudnúť na to, že voda v jazierku musí byť napustená aj cez zimu, aby nám nezamrzla fólia. Jazierka sa dá tiež prevzdušňovať ponoreného vodotrysku, ku ktorému sa dá pripojiť filter. Okrem jazierka si môžete na záhrade vytvoriť aj umelý potok, v ktorom prúdi voda pomocou čerpadla.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.