Vykurovanie klimatizáciou? Prečo nie!

01

Klimatizácie dnes tvoria bežnú súčasť nášho života. Názory na jej používanie sa však rôznia. Mnohí pritom nevedia, že sa môže používať aj na vykurovanie. A k tomu je to aj cenovo výhodne!

Pocitovú pohodu vnútorného prostredia vytvárajú mikroklimatické podmienky budovy. Okrem samotnej kvality vzduchu je to aj teplota. Na zabezpečenie ideálneho stavu tepelnej pohody a zdravej mikroklímy sú potrebné inteligentné technické zariadenia – klimatizácie.

Na začiatku bol alkohol!

Moderné počiatky klimatizácie sa datujú do roku 1902 kedy Willis Carrier vynašiel prístroj pre úpravu vzduchu pre jedno vydavateľstvo v New Yorku.  Prístroj fúkal vzduch na studené cievky a tak udržiaval teplotu a vlhkosť v miestnosti a bránil papier pred krčením a atrament pred rozpíjaním.  Prvý nápad s chladením prostredníctvom vzduchu má však na svedomí alkohol. Benjamin Franklin a profesor na Cambridgeskej univerzite John Hadley zistili, že vyparovanie alkoholu a iných prchavých tekutín, ktoré sa vyparujú rýchlejšie ako voda, dokážu ochladiť objekt natoľko, že voda zamrzne.

Chladenie – vykurovanie

V súčasnosti je klimatizácia dôležitým technickým pomocníkom. Primárnou funkciou klimatizácie je zabezpečiť ideálnu mikroklímu v interiéri. Málokto však vie, že klimatizácie sa môžu používať aj na vykurovanie. Klimatizácia s funkciou kúrenia je vlastne tepelné čerpadlo vzduch –vzduch. Jednoduchšie klimatizácie sú vhodné na použitie najmä v prechodnom období, na jar a na jeseň, keď sa vonkajšia teplota drží nad nulou. Pri náhlom ochladení, keď nie je vhodné a účinné zapínať centrálne vykurovanie (podlahové vykurovanie potrebuje na vykúrenie niekoľko hodín), klimatizácia dokáže rýchlo, efektívne a pohodlne vykúriť miestnosť. Pri náhlom oteplení zase dokáže zareagovať na zmenu teploty chladením.

Klimatizácii mínus nevadí!

Modernejšie typy klimatizácii ale dokážu efektívne vykúriť interiér aj pri mínusových teplotách až do -20 °C vonkajšej teploty. Používajú sa najmä v priestoroch, kde iný druh vykurovania nie je vhodný, alebo efektívny. Pred samotnou kúpou však odporúčame poradiť sa s odborníkmi (Com-Klima). Musíme mať ujasnené, kde klimatizáciu chceme mať umiestnenú a či chceme hlavne chladiť miestnosť, alebo aj vykurovať či vetrať. Predajný technik by mal zhodnotiť tepelné zisky aj tepelné straty interiéru, v ktorom bude nainštalovaná klimatizácia. Dôležitú úlohu tu zohráva poloha bytu, umiestnenie a veľkosť okien. Cena klimatizácií s funkciou vykurovania je približne rovnaká ako pri klimatizáciách iba s funkciou chladenia. Z tohto dôvodu niektorí  importéri klimatizácie iba s funkciou chladenia ani neponúkajú. Dnes sú na trhu najrôznejšie klimatizačné jednotky. Moderné klimatizácie sa automatiky prispôsobujú okolitému prostrediu. Odporúčame preto klimatizáciu s invertorom, ktorý prispôsobuje výkon klimatizácie požiadavkám. Dosiahnete tým nielen zníženie spotreby elektrickej energie, ale aj lepšie zabezpečenie rovnomernej teploty počas celého roku, či vyššiu životnosť zariadenia.

Aj keď dobrá a kvalitná klimatizácia nie je lacná záležitosť, vzhľadom na vysokú efektívnosť zariadenia, je návratnosť prekvapujúco rýchla.

Foto: Com-Klima

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.