Zariadiť si balkón

balkón

Ako si zariadiť balkón čo najlepšie závisí aj od jeho polohy: Na balkóne orientovanom na sever schne drevený nábytok napríklad horšie ako na južne orientovanom. Tipy a triky pre vydarené zariadenie balkóna.

Kto už raz vlastnil byt s balkónom, ten už nikdy nechce aby mu chýbal. Jednoducho otvoriť balkónové dvere a jedným krokom sa dá káva s mliekom alebo chladený nápoj vychutnať na slniečku. A ešte viac radosti z toho bude s pekným balkónovým nábytkom.

Úplne podstatnou pre zariadenie balkóna by mala byť svetová strana. Ona určuje, či bude balkón zaliaty slnkom alebo aj v strede leta ponorený do tieňa. Obe skutočnosti sú dôležité veličiny pre správny balkónový nábytok, ochranu pred slnkom a rastliny na balkóne.

Južný balkón

Balkón orientovaný na juh má najlepšie predpoklady pre krásne hodiny strávené vonku, keďže tu za pekného počasia takmer celý deň svieti slnko. Najdôležitejším kusom nábytku na južnom balkóne je preto ležadlo na opaľovanie.

Čo je na jeseň alebo na jar ideálne aby sme na balkóne zachytili každú slnečnú hodinku, to môže v lete balkónu pekne zavariť. Z tohto dôvodu by ste mali pri balkóne nasmerovanom na juh nepodmienečne investovať do ochrany pred slnkom. Iba tak zostane balkón aj počas najväčších letných horúčav obývateľný a použiteľný. Špeciálne pre balkóny existujú slnečníky s priemerom menej ako jeden a pol metra, ktoré sa dajú jednoducho upevniť na zábradlie.

Kto chce mať na južnom balkóne kvety, mal by si zvoliť druhy, ktoré znesú veľa slnka. Levanduľa, olivové stromčeky alebo ibištek sú dobrými spoločníkmi pre tento balkón. Za predpokladu, že sa v lete postaráte o stály dostatok vody – inak sa táto krása kvôli veľkému množstvu slnečného žiarenia na južnom balkóne rýchlo pominie.

hojdacka na balkone

zdroj: http://style-files.com/2007/03/

Východný a západný balkón

Raňajkovať na balkóne na slnku, a to už skoro ráno. Na toto je ideálny balkón orientovaný na východ. Zachytáva prvé slnečné hodiny dňa. Malý stôl, pri ktorom sa najedia minimálne dve osoby je preto zmysluplným základom vybavenia. Ochrana proti slnku je tu potrebná iba ak na balkóne už doobeda kvôli slnku človek doslova trpí. Keďže tento balkón leží už takmer od obeda v tieni, je potrebné to brať na zreteľ aj pri výbere kvetov. Ideálne je tu všetko, čo má rado polotieň ako margaréty, krušpán, javorový krík alebo pakost.

To isté platí aj pre západný balkón. Aj tam sa dostane slnko len na pol dňa – tú druhú dennú polovicu. Hlavne pre pracujúcich ľudí je tento balkón výhodný, keďže aj po skončení práce ešte ponúka možnosť vychutnať si slnečné lúče. Ako zariadenie takéhoto balkónu sa ponúka pohodlný nábytok v štýle salónov. Aby večeri pri západe slnka nestálo nič v ceste, mali by sa dať tieto kúsky nábytku zložiť. Tak sa môže podľa potreby k tomu postaviť ešte malý stolík.

Severný balkón

Nie úplne ideálny, ale stále lepší ako žiadny je balkón s orientáciou na sever. Poriadne sa opaľovať na tomto balkóne asi nikdy nebudete. Ležadlo na opaľovanie je na tomto balkóne teda úplný nezmysel. Napriek tomu: Pekné miesto vonku sa dá vytvoriť aj na balkóne so severným smerom. Práve počas horúcich dní môže posedenie na severnom balkóne ponúknuť príjemné osvieženie. Zohľadnite pri tom, že nábytok stojí väčšinu času v tieni a nikdy poriadne nepreschne na slnku. To kladie vysoké nároky na kvalitu balkónového nábytku, aby nesplesnivel alebo neutrpel škodu iným spôsobom. Práve pri drevenom nábytku budete musieť počítať s intenzívnym čistením po sezóne.

Na zazelenanie severného balkóna sa ponúka všetko, čo má rado tieň, napríklad trávy a paprade. Ale aj kvitnúce kvety sú možnosťou. Overené kvety pre balkón orientovaný na sever sú lobelky, hortenzie a fuksie.

the-small-garden-balcony-design-1

zdroj: http://thesmallgarden.com.au/balcony-garden-inspiration/

Drevo, dlaždice alebo vonkajšie koberce pre balkón

Myslite pri novom prevedení balkónu aj na pokrytie podlahy na Vašom balkóne. Kachličky staré desať rokov alebo zoškrabaný betón naozaj nie sú na žiadnom balkóne pekné. Ak patrí byt alebo dom Vám, môžete balkón opraviť aj rozsiahlejšie. Čo by ste povedali napríklad na podlahu s vonkajšími dlaždicami alebo dreveným obložením? Druhá možnosť je hlavne pri vysokých teplotách počas leta na balkóne oveľa príjemnejšia pod nohami ako pálivo horúce kamenné platničky.

Aj keď máte byt s balkónom iba prenajatý, je možné jeho podlahu skrášliť. Namiesto novej, trvalo upevnenej podlahy sa dá už za pár hodín balkón zmeniť ku krajšiemu pripínacími drevenými dlaždicami. Drevené dlaždice rôznych druhov sú dostupné už od 30 eur za meter štvorcový. Jednoducho zmerať plochu balkóna, kúpiť odpovedajúce množstvo dlaždíc a položiť ich na balkóne s použitím pár spojov. Ešte jednoduchšie je to s takzvaným outdoorovým kobercom pre balkóny. Ako už prezrádza názov sú tieto koberce určené na dlhodobé používanie vonku na balkóne. Závisiac od dizajnu a veľkosti existujú už v cenách pod 50 eur. Ich výhoda je, že sa len rozprestrú a hneď je balkón oveľa obývateľnejší.

balkonove osvetlenie

zdroj: http://www.frontgate.com/ProductSearch2#w=candles

Svetlá na balkóne

So správnym osvetlením vytvoríte na svojom balkóne aj večer ten správny romantický obraz. Ako pohyblivé osvetlenie sa na balkón hodia kryté svietniky. Šíria útulnú atmosféru.

Rovnako to platí pre olejové lampy a iné prenosné svetlá s baterkami a batériami. Tu ponúkajú predovšetkým svietidlá s LED žiarovkami dlho svetlo a môžu zabodovať zaujímavými nápadmi dizajnu.

Kto chce, môže samozrejme vsadiť na solárne lampy. Počas dňa sa nabijú a dávajú svetlo ešte dlho po západe slnka. Takto skrášlený bude počas leta Váš balkón až hlboko do noci najkrajším miestom v meste.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.