Zimná údržba záhradného dreveného nábytku

Birka

Voľný čas strávený na záhrade či terase, pohodlne usadený v záhradnom nábytku, je v našich končinách stále populárnejšie. A pretože je u nás najobľúbenejším nábytkom ten, ktorý je vyrobený z dreva a zima je za dverami, mali by ste práve v tomto období začať s jeho pravidelnou údržbou.

Aby nám teda drevený záhradný nábytok slúžil niekoľko rokov je potrebné ho najmenej dva razy za rok ošetriť vhodnými prostriedkami. O tom akým spôsobom budeme nábytok udržovať rozhoduje nielen typ dreviny, z ktorej je zhotovený, ale aj to ako často sme ho počas sezónny používali a nakoľko bol vystavený poveternostným vplyvom. Je pochopiteľné, že v interiéri, napríklad v zimnej záhrade, trpí povrchová úprava menej, než v exteriéri. Podľa druhu dreva je možné niektoré typy nábytku ponechať vonku celý rok a naopak iné je potrebné uskladniť. Ak je teda nábytok ponechaný vonku stále je potrebné ho ošetriť najmenej dva razy ročne. Ako teda ošetrovať nábytok z vybraných typov drevín sa dozviete pri čítaní nasledujúcich riadkov.

Nábytok zo švédskej borovice. Pôsobenie poveternostných vplyvov zanecháva na nábytku stopy predovšetkým v podobe znečistenia. To je možné jednoducho umyť vodou s pridaním kvapky saponátu, no potom je potrebné povrch dôkladne opláchnuť a vysušiť. Aby nám daný kus nielen dobre slúžil, ale aj pekne vypadal, je potrebné ho pravidelne ošetrovať špeciálnym regeneračným olejom, ktorý je určený pre tento typ nábytku. Ak sa na nábytku vyskytnú škrabance, opravíme ich tak, že najprv povrch prebrúsime brúsnym papierom, ktorý má zrnitosť 180 – 220 a potom natrieme moridlom vo vhodnom odtieni. Voľne stojace zostavy sa počas sezónny oplatí pred prípadným dažďom ochrániť napríklad krycou plachtou. Tak sa zabráni zbytočnému znehodnoteniu vzhľadu a taktiež sa neskráti životnosť, ktorá by pri dobrej starostlivosti mala byť až niekoľko desiatok rokov. Komu sa však nechce naťahovať s plachtou, môže nábytok nasťahovať napríklad pod krytú pergolu, na krytú terasu alebo do altánku a má o starosť menej. Ideálnym miestom, pre úschovu borovicového nábytku sú suché, kryté, ale nevykurované priestory. Pozor dajte aj nato, že niektoré časti nábytku, ktoré nie sú vyrobené z dreva nemusia odolávať mrazu.

Napríklad pre strechu hojdačky je lepšie nájsť kúsok voľného miesta niekde v dome, kde teplota neklesá pod nulu.

Nábytok z tropického dreva meranti. Tento druh nábytku sa vyznačuje vysokou tvrdosťou a veľmi dlhou životnosťou. Nečistôt ho najlepšie zbavíme vlažným mydlovým roztokom alebo špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Aby drevo nestratilo nič zo svojej unikátnej červenohnedej farby je nutné ho pravidelne ošetrovať teakovým olejom. Ako často musíte túto procedúru opakovať závisí na umiestnení a na spôsobe používania nábytku. Všeobecne však platí, že vhodný čas  je vo chvíli, kedy sa povrch zmatnie a dažďová voda prestane na povrchu ostávať v podobe kvapiek a začne sa do neho vpíjať. Prvý náter by sa mal urobiť najneskôr do konca prvého mesiaca od kedy sa začal nábytok používať. Pred uskladnením na zimu je dobré nábytok očistiť nechať dôkladne uschnúť a uložiť do krytého  a nevykurovaného priestoru pod plachtu.

Nábytok z exotického teakového dreva. Teak je považovaný za najkvalitnejší a najdrahší materiál, ktorý sa používa na výrobu záhradného nábytku, čomu odpovedá aj jeho cena. Aj z tohto dôvodu by sme jeho údržbe mali venovať dostatočnú pozornosť. Donedávna sa teakové drevo čistilo len mydlovou vodou, ale tento spôsob je už zastaraný a málo účinný. Omnoho lepšie výsledky dosiahnete so špeciálnymi prípravkami, ktoré sú vysoko účinné a výrazne drevo oživujú. Po ich aplikácii je však nutné nábytok dôkladne opláchnuť čistou vodou. Ak sa rozhodnete, že na odstránenie odolných škvŕn použijete brúsnu hubku, pracujte s ňou v smere viditeľných vláken. Po dôkladnom očistení je na oživenie farby vhodné použiť teakový olej alebo iné špeciálne prípravky. Ak sa rozhodnete pre ochranu olejom, vyberajte vždy pravý kvalitný teakový olej a pri jeho aplikácii majte na pamäti, že čiastočne zadržuje špinu a preto časom tmavne. Z tohto dôvodu je tiež vhodné starý olej ľahko zbrúsiť brúsnou hubkou a následne aplikovať novú vrstvu oleja. Bez pravidelného ošetrovania olejovým náterom by povrch dreva získal pre teak typickú strieborno šedú patinu. Výhodou teakového nábytku je, že vďaka vysokému obsahu kaučuku a teakového oleja dobre odoláva poveternostným vplyvom, striedaniu teplôt a škodcom, preto môže byť vonku po celý rok. Ak sa teda rozhodnete ho vonku ponechať celoročne, skontrolujte či sú veľké šrauby a spoje starostlivo pritiahnuté.

V opačnom prípade hrozí, že sa do uvoľneného kovania dostane voda. V zime, kedy by táto voda zamrzla a začala sa rozťahovať mohlo by drevo popraskať. Ak sa naopak rozhodnete teakový nábytok uskladniť zabudnite na vykurované miestnosti. Vhodnejšou voľbou je suchá garáž s dostatočnou ventiláciou, kde očistený nábytok prikryjete plachtou.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.