Ako zariadiť obývaciu izbu v malom byte?

GWA104-018

Problém s nedostatkom priestoru v obývacej izbe nastáva najčastejšie pri výbere sedacej súpravy alebo pohovky. Rohové sedacie zostavy sú pre menšie priestory príliš robustné a zaberajú veľa miesta, preto sú pre tento prípad vhodnejšie subtilnejšie kúsky.

Ak patríte medzi milovníkov domácich večierkov a radi hostíte svojich priateľov, určite budete vo svojej obývacej izbe potrebovať viac miest na sedenie. Nemôžete však celý priestor, ktorý má navyše aj malé rozmery, zaplniť len sedačkami. Vhodnou alternatívou môže byť ak si okrem hlavnej sedacej súpravy do obývacej izby umiestnite drobné pufy, podnožky, prípadne aj samostatné sedáky. Tieto produkty môžete uložiť do skríň alebo ich úhľadne poukladať do výšky a nechať na mieste, kde nebudú prekážať. Štýl obývacej izby určite nimi nenarušíte. Pufy a taktiež taburetky môžu mať svoje stále miesto v spálni alebo v predsieni a len v prípade, kedy k vám zavíta návšteva ich môžete presunúť do obývacej izby. Inovatívnym a moderným riešením sú tiež zostavy, ktoré fungujú na princípe puzzle čiže pohovka sa skladá z niekoľkých dieloch zapojených do seba, ktoré je možné v prípade potreby rozdeliť tak, aby nezaberali príliš veľkú plochu.

konferencny stolik

zdroj: http://www.trhayes.co.uk/marengo-coffee-table.html

Pohovka okrem sedenia môže plniť aj niekoľko vedľajších funkcií, ktoré určite v malom byte oceníte. Tou najčastejšou je plnohodnotné lôžko pre prípadných nocľažníkov a v krajnom prípade aj pre vás. Nezabúdajte však nato, že manipulácia s pohovkou by mala byť čo najjednoduchšia a taktiež si overte aký veľký priestor zaberie pohovka po rozložení, pretože len tak sa vyhnete neskorším priestorovým problémom. Rozkladacie pohovky si pred samotným nákupom dobre vyskúšajte a samozrejme si zvoľte pevné miesto, kam ju umiestnite a dôkladne si ho premerajte, pretože ak kúpite čo len o niečo väčší rozmer, vytvoríte si v obývacej izbe prekážkovú dráhu a zaručene ju budete v priebehu niekoľkých týždňov až nenávidieť. Pomôže vám aj hrubý nákres obývacej izby s rozmermi, v ktorom by mali byť zakreslený aj stojaci nábytok a pohovky v pevnom aj rozloženom stave.

Neodmysliteľnou súčasťou obývacej izby je aj konferenčný stolík.V stiesnených podmienkach však nie je jednoduché  zvoliť taký, o ktorý by ste behom dňa nezakopávali. Konferenčný stolík by mal poskytovať dostatok miesta nielen pre majiteľa, čo v prípade dvojčlennej domácnosti nie je až taký problém, ale taktiež aj pre početnejšiu návštevu. Ak ste majiteľmi malého bytu, mali by ste zabudnúť na dlhé aj široké stoly, v tomto prípade aj na kruhový konferenčný stolík s veľkým priemerom. Do malej obývacej izby si zvoľte skôr stolíky rozkladacie. Dizajnéri navrhli niekoľko dômyselne riešených stolov, ktoré je možné rozdeliť do všetkých strán, prípadne aj do výšky. Okrem dobre premysleného stolu získate aj ďalší úložný priestor, ideálny pre ukladanie časopisov, CD či DVD diskov alebo televíznych komponentov. Nie je taktiež na škodu zabezpečiť si konferenčný stolík, ktorý je opatrený kolieskami a tým je vám umožnený jednoduchý presun z miesta na miesto. V tomto prípade sa ponúka aj alternatíva v podobe niekoľkých menších stolíkov v rôznej výške, ktoré sa jednoducho zasunú do seba a v prípade potreby sa neskôr rozmiestnia.

komoda

zdroj: http://www.southernliving.com/home-garden/decorating/furniture-southern-made-00417000070285/page8.html

Čo sa týka úložného priestoru, v malej obývacej izbe je spravidla s ukladaním vecí dosť veľký problém. Štandardné skrinky a komody stojace na podlahe neprichádzajú v tomto prípade v úvahu. No ak chcete odľahlý roh miestnosti venovať práve takémuto nábytku dajte prednosť komode s kolieskami, ktorá vám nielen uľahčí upratovanie, ale aj v prípade návštevy možnosť presunúť ju do inej miestnosti. K ukladaniu sú najvhodnejšie závesné skrinky a policové systémy. Zbytočne nezaberajú drahocenné miesto na podlahe a tým ani neprekážajú v pohybe. V malom priestore je ideálne maximálne využiť jeho výšku a ak je to nutné aj v niekoľkých radoch. Pri návrhu rozmiestnenia skriniek a políc premýšľajte aj o tom, čo do nich budete ukladať napríklad veci každodennej potreby neukladajte na samý vrch a naopak. Ak disponujete stropmi s výškou tri metre a viac môžete si zaobstarať pomocnými schodíkmi, ktoré môžete uložiť do skrine.

Čo sa týka farebného a materiálového prevedenia, voľte svetlé odtiene, pretože tmavé farby miestnosť opticky zmenšujú. Ak však túžite po farebne výrazných stenách, použite pestrosť len na zadnú stenu a tak sa priestor opticky pretiahne. Určite sa vyhýbajte vzorom a náročným dekoráciám a nakoniec si vyberte materiály, ktoré odrážajú svetlo akými sú kov, plast a podobné lesklé materiály.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.