Aby sedenie v obývacej izbe bolo perfektné.

maxi-sofa_diablo6_siva

Zrejme sa všetci zhodneme na tom, že najdôležitejším vybavením obývacej izby je zostava sedacieho nábytku. To aké prvky bude však obsahovať, závisí len na počte členov domácnosti a na ich životnom štýle. Iné kusy nábytku budú vyhovovať staršiemu osamelému páru manželov, ktorí najčastejšie trávia čas večer pri televízore, iné vybavenie zasa potrebuje dvojica, ktorá vedie pestrý spoločenský život a úplne iné viacčlenná rodina, ktorá má vo zvyku obývaciu izbu skutočne naplno využívať.

Čo je teda to najlepšie? Faktorom obmedzujúcim váš výber je v prvom rade priestor, ktorý máte k dispozícii. Druhý imperatív tvoria vaše potreby, zvyklosti a vkus. Na základe týchto dvoch hľadísk môžu staršiemu páru, bez spoločenských kontaktov, stačiť dva pohodlné kreslá s možnosťou rôznych úprav, ktoré budú každému z nich poskytovať dokonalé individuálne pohodlie. Pre prípadnú návštevu by mohol slúžiť taburet, ktorý by v inom prípade v domácnosti plnil funkciu odkladacieho miesta či stolíka na odkladanie kávy alebo čaju. Rodina s deťmi sa naopak bez pohodlnej pohovky určite nezaobíde. Deti sa radi váľajú a priestranná pohovka je na to ako stvorená. Ak ešte zvýši miesto aj na umiestnenie kresla, tým lepšie. Bude zrejme vyhradené hlavne pre návštevy, rodičov alebo tiež nejakému domácemu miláčikovi čiže psíkovi a mačičke. Ani v tomto prípade však nebude na škodu mať v zásobe nejaké ďalšie príležitostné sedenie.

Stále je vítaná možnosť nejako premieňať a prispôsobovať sedací nábytok chvíľkovej potrebe či rôznemu spôsobu relaxácie. Preto je výhodné vyberať si také produkty, ktoré majú možnosť upravovať si podrúčky, nakláňať zadné operadlo či opierku hlavy, vysunúť alebo pridať podnožku a podobne. Niektoré relaxačné kreslá zvládajú rôzne úpravy pomocou elektrického ovládača a iné vám dokonca doprajú aj príjemnú ľahkú automatickú masáž. Špeciálnu prispôsobivosť vám ponúknu pohovky a kreslá, ktoré sa môžu premeniť aj na lôžko. Táto funkcia je síce niekedy potrebná, no takto konštruovaný nábytok bude vďaka rozkladaciemu mechanizmu stále o niečo drahší ako klasické kusy. Každý z vás uvíta, ak bude vlastniť nábytok, medzi ktorého vlastnosti bude patriť aj flexibilita. Pod týmto pojmom spadá aj možnosť sedací nábytok bez veľkej námahy, podľa aktuálnej potreby, kadejako premiestňovať. Ak teda chcete s kusmi sedacieho nábytku manipulovať, vyberajte si taký, ktorý je opatrený kolieskami. Takéto riešenie však nebýva príliš časté pri veľkých pohovkách, ktoré sú zložené z viacej dielov. Musíte sa v tomto prípade zmieriť s tým, že takýto typ bude musieť zaujať len pevné miesto. Aj to je však v niektorých prípadoch žiaduce, napríklad ak sedacia súprava tvorí dominantný prvok obývacej izby a jej umiestnenie je presne premyslené. Úplne najlepšie riešenie predstavuje kombinácia všetkých týchto prvkov, pretože každý má svoje prednosti. Správne ergonomicky tvarovaná a kvalitne čalúnená pohovka umožní pohodlné sedenie nielen vám samotným, ale aj vašim priateľom či členom rodiny.

sofa_3

zdroj: http://www.molteni.it/web/prodotti/?lang=EN&idcp=21

Dobre konštruované kreslo vyhovuje zasa potrebe súkromia a individualizmu jedinca. Taburetka, ktorá je v súčasnej dobe omnoho rozmernejšia než jej predchodcovia, môže hrať hneď niekoľko úloh. Na sedenie poskytuje síce menej pohodlia, pretože býva pomerne nízka a nemá žiadne oporné prvky, ale pri krátkom pobyte návštevy určite postačí. Skvelou možnosťou je taktiež zaobstarať si do domácnosti puf, čo je vlastne neveľká, ľahko premiestniteľná čalúnená stolička pre jedného bez opierok. Či už budete v obývacej izbe preferovať pohovku alebo kreslo, nikdy nebude na škodu ak budete mať v zálohe aj nejaký, už spomínaný puf či taburetku. A mládeži určite postačí veľký nafúknutý vak. Ako taburetky sú v dnešnej dobe označované rôzne veľké a rôzne tvarované čalúnené sedačky bez operadiel, niekedy s nízkymi nožičkami. Ich výška sa môže zhodovať s výškou sedáku pohovky z rovnakej série, čo znamená, že slúži k nastaveniu sedacej plochy, ale aj ako podnožka. Pod názvom puf sa dnes ponúkajú rozmanité tvary nízkych sedačiek bez akéhokoľvek operadla. Môžu mať tvar kocky, valca alebo aj veľmi nízkych guľatých či inak tvarovaných vankúšov. Čo sa týka materiálu môžu byť čalúnené, kožené, plastové a sú plnené rôznymi mäkkými alebo tvrdšími materiálmi, prípadne vzduchom.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.