Predsieň – vstupná brána do vášho domova

Cherry

Predsieň je marginalizovaná a zanedbávaná časť väčšiny domácností. Hoci si to nechceme priznať, je neoddeliteľnou súčasťou každého domu či bytu. Predsieň nás totiž každý deň víta a vyprevádza pri odchode z domova. Predsieň je vizitkou domácnosti, ktorá ihneď po vstupe prezradí veľa o jej obyvateľoch.

Priestory predsiene sú tým prvým, čo človek pri vstupe do domu uvidí. Mali by teda budiť dobrý dojem. Predsieň spĺňa svojim majiteľom mnoho funkcií, slúži na obliekanie kabátov, prezúvanie, ukladanie sezónnych vecí alebo ako prijímací salón. Navyše v mnohých domácnostiach predsieňová chodba prepája ostatné miestnosti a stáva sa tak kľúčovým komunikačným uzlom bytu. Preto treba aj na malom priestore vybudovať účelnú a pohodlnú miestnosť.

Od podlahy

Pri zariaďovaní predsiene je treba postupovať s rozvahou, preto je najlepšie začať od podlahy. Predsieň je prechodným miestom medzi vonkajšími priestormi a vlastným obydlím, je teda najnamáhanejšou miestnostnosťou z celého domu. Bežné vonkajšie nečistoty ako blato, piesok, sneh i prach zostávajú na topánkach a potom sa usadzujú na podlahe v predsieni. Do priestorov predsiene je vhodné voliť povrchy, ktoré sú vysoko odolné a ľahko udržiavateľné. Najpoužívanejšie podlahovou krytinou sú dlaždice alebo tvrdené linoleum, ktoré majú všetky potrebné vlastnosti. Výhodou je aj protišmyková úprava. Veľmi príjemné i praktické je podlahové kúrenie, ktoré je určené len pod dlaždice. Vďaka kúreniu mokré kaluže na podlahe rýchlejšie uschnú a navyše vás doma i v najsychravějších dňoch privíta teplá podlaha. Úplne nevhodné pre predsieň je umiestnenie celoplošného koberca a parkiet. Ak predsa len zvolíte variantu koberca, kúpte si tie odolnejšie z prírodných materiálov ako napríklad z juty alebo kokosových vlákien. Koberce vyberajte výhradne kusové, ktoré sa jednoducho vysajú alebo vyklepú. V prípade, že sa vo vašej predsieni nachádzajú parkety, ošetrite ich špeciálnym lakom, ktorý zvýši ich odolnosť proti mechanickému poškodeniu. U podlahy vždy voľte tmavé a tlmené farby, na ktorých nie sú nečistoty vidieť na prvý pohľad.

Skrine

Dominantou predsieňou spravidla bývajú úložné priestory, a to v podobe predsieňových stien alebo vstavaných skríň na mieru. Súčasný trh ponúka široké množstvo komponentov pre predsieňové steny, ktoré potom môžeme skladať presne podľa našich predstáv a podľa rozmerov miestnosti. Je možné vyberať z mnohých variantov. Steny a skrine sú predávané uzavreté, s otvoreným vešiakom, so vstavaným zrkadlom alebo pohodlným sedadlom na prezúvanie. Do malých priestorov sa hodia sklopné sedátka, ktorá výrazne šetria miesto. Predsieňové steny volíme najlepšie zo svetlého dreva, ktoré priestorom stiesnenej predsiene neuberá na rozmeroch. Nákladnejšie variantom sú vstavané skrine na mieru, ktorých výhodou je využitie celej plochy steny až k stropu. Horné police skríň sú tak ideálne pre ukladanie sezónnych vecí, ktoré práve nie sú potrebné. Vnútorné usporiadanie skríň prispôsobia výrobcovia presne podľa našich potrieb. Je len na nás, či preferujeme policové systémy, pojazdné zásuvky alebo voľné zavesenie odevov. Ideálne sú vstavané skrine s celoplošným zrkadlom, ktoré úzky priestor predsiene opticky zväčšia.

Botník

Najdôležitejšou súčasťou predsiene je praktický botník, ktorý skryje všetku obuv, ktorá by sa inak nevzhľadne povaľovala na zemi. Botníky sú na trhu ponúkané buď samostatné, alebo zakomponované do predsieňových stien. Najobľúbenejšie sú výklopné botníky, ktoré šetria priestor a ponúkajú jednoduchý prístup ku každému páru topánok. U skriňových botníkov je nevýhodou priestor nutný na otváranie dvierok. Navyše by mal byť botník dobre odvetraný, aby odvádzal pachy z obuvi. Nezabudnite skontrolovať hĺbku botníku, či sa do neho zmestia aj topánky nadmerných veľkostí. Pri diagonálnom ukladaní by totiž zabrali príliš veľa miesta. Bežná hĺbka botníku sa pohybuje okolo 40 centimetrov. Nízke botníky môžu slúžiť aj ako sedací priestor pri prezúvaní, ktorý ocenia najmä deti a seniori. K prezúvaniu topánok sa odporúča výška asi 40 centimetrov od zeme. V blízkosti botníku je praktické umiestniť kovový rošt alebo rohož, na ktorú bude možné odkladať špinavú a mokrú obuv pred jej uložením do skriniek. V žiadnom prípade však topánky nedávajte pod otvorené vešiaky, z navlhnutých kabátov a dáždnikov by totiž mohlo do obuvi kvapkať.

Vešiaky

V priestoroch predsiene by mal byť dostatok háčikov na zavesenie kabátov všetkých členov rodiny, tomuto účelu slúžia funkčné vešiaky. Do malých predsiení sú ideálnym riešením vešiaky zabudované do skríň či predsieňových stien alebo závesné vešiaky. Ak máte vešiak umiestnený priamo na stene, vymaľujte stenu umývateľnou farbou, zamedzíte tým nepríjemným šmuhám na kabátoch. Ak máte malú predsieň, v ktorej väčšinu priestoru zaberá elektrická skriňa, ktorá musí byť samozrejme neustále prístupná, nechajte si na elektromer vyrobiť posuvný panel s vešiakmi, tak zbytočný priestor prakticky využijete. Ak máte v rodine aj malé deti, myslite na háčiky umiestnené nižšie, na ktoré aj ony ľahko dosiahnu. V prípade, že ste fanúšikmi klasických okrúhlych vešiakov, uvedomte si, že v malých predsieňach sú skôr prekážkou. Solitérny vešiak je vhodný do priestranných hál, kde vhodne rozdeľuje priestor.

Predsieňové doplnky

Aby predsieň nebola len strohým vstupným miestom, je dobré ju doladiť početnými doplnkami. K Nevyhnutnostiam patrí zrkadlo, ktoré nám pred odchodom umožní prekontrolovať vzhľad. Do úzkej predsiene sú najvhodnejšie zrkadlá zabudované do vstavaných skríň či predsieňových stien, kusové zrkadlá sa lepšie hodia do väčších miestností. Je dôležité zabezpečiť minimálne 55 centimetrový odstup od zrkadla, aby ste sa mohli dobre prezrieť. V predsieni tiež oceníte praktický stojan na dáždniky alebo skrinku na kľúče, potrebné veci tak budú stále po ruke a vyhnete sa horečnému hľadaniu. Ak máte v predsieni dostatok miesta, určite do jej priestorov umiestnite malý stolík s kresielkami. Môžete pri ňom vybaviť návštevy, ktoré nechcete púšťať až do bytu. Predsieň je tiež skvelým miestom pre brlôžok vášho štvornohého miláčika. Ak máte mačičku, ktorá sa rada túla, môžete jej do vstupných dverí inštalovať praktické dvierka. V predsieni nezabúdajte ani na výzdobu, nebojte sa na steny umiestniť príjemné obrázky alebo originálne samolepiace dekorácie, vytvoríte tak z predsiene plnohodnotnú súčasť vášho domova.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.