Ako správne osvetliť izbu nášmu drobcovi

88999_laia

Kvalitné osvetlenie v detskej izbe by malo byť pre nás samozrejmosťou. Dieťa má v každom veku iné potreby. Pri návrhu osvetlenia musíme zohľadniť vek dieťaťa. Iné požiadavky na osvetlenie má dieťa, ktoré študuje a iné zasa dieťatko, ktoré sa hrá na zemi so svojimi hračkami. Ak zvolíme správne osvetlenie, môžeme predísť zbytočným poruchám zraku dieťaťa.

Ak máme iba jedno dieťa, potom ľahko prispôsobíme osvetlenie iba jemu. Ak máme viac detí, je trošku zložitejšie prispôsobiť svietidlá obom naraz. Pravidlom však je, aby každé dieťa malo lampu pri posteli a na pracovnom stole, zároveň by sa však nemali rušiť navzájom. Maličké deti sa boja tmy a svetlo je pre nich zdrojom bezpečia. Preto by sme ho mali mať umiestnené blízko postele, kde dieťa spí. Pre malé deti sú vhodné osvetlenia, ktoré neprodukujú veľa tepla a sú tlmené tak, aby dieťa nerušili pri zaspávaní. Na trhu máme dostatok svietidiel s detskými motívmi, špeciálnymi úchytmi, prípadne aj rôznymi melódiami, ktoré pomôžu dieťaťu zaspať. Pre deti, ktoré už vedia robiť s vypínačom sú určené svietidlá so stmievačmi. Vypínač by mal byť umiestnený tak, aby ho dieťa pohodlne, ľahko a bezpečne našlo. Lampu musíme mať umiestnenú na takom mieste, aby nespadla a neohrozila tak dieťa. Čo sa týka farby pre detské svietidlá, je dobré, ak prihliadame na vek, pohlavie a požiadavky nášho dieťaťa. Chlapci viac inklinujú k technickým tvarom a vymoženostiam, ako sú stmievače, možnosť s lampami ľahko narábať a presúvať ich, farby uprednostňujú oceľové, čierne a pod. Dievčatám sa páči väčšia farebnosť, romantický nádych a väčšinou sa rozhodujú na základe vzhľadu.

Funkčnosť a technické parametre nie sú pre ne dôležité. Základom každej detskej izby by malo byť centrálne osvetlenie, ktoré slúži k jednoduchej orientácii, bezpečnosti a pohodlnosti. Vypínače centrálneho osvetlenia by mali byť umiestnené pri dverách. Pre deti môže byť praktické aj umiestnenie vypínača pri posteli, vďaka nemu v noci rýchlo rozsvietia miestnosť. Vhodné je aj nepriame osvetlenie, či už sú to svetlá zabudované v podlahe, či stropné svietidlo, ktoré odráža svetlo od stien a nikoho neoslňuje. Obzvlášť dobre by sme mali osvetliť priestor, kde sa dieťa hrá, alebo učí. Lampa, ktorá je umiestnená na stole, by mala mať nastaviteľnú výšku a taktiež by sa mala dať nasmerovať tam, kde to dieťa potrebuje. Tienidlo by malo zakrývať zdroj svetla a podstavec lampy by mal byť dostatočne pevný. Ďalšia lampa by mala byť na nočnom stolíku, prípadne si môžeme zvoliť aj lampu stojacu, ktorá má dva zdroje svetla – rozptýlený smerom nahor a bočné, ktoré slúži na čítanie.

Obrázky z eshopu www.lampyonline.sk

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.