Posvieťte si lacno na záhrade

fanexim vonkajsie osvetlenie2

S nastávajúcimi dlhými teplými večermi, kedy väčšinu času budeme tráviť na našich záhradách, je potrebné poobzerať sa po novom záhradnom osvetlení, prípadne preveriť kvalitu a funkčnosť toho súčasného. Ak chceme spojiť príjemné s užitočným, v tomto prípade výdatne svietiť a ešte ušetriť elektrickú energiu, je výhodným riešením solárne osvetlenie.

Solárne lampy sa dajú využiť nielen pre osvetlenie napríklad altánku alebo iného miesta určeného k večernému posedeniu, týmto lacným svetlom dajú skrášliť aj prístupové cesty, chodníky, rôzne zákutia záhrady, skalky alebo solitérne druhy okrasnej zelene. Výraznou prednosťou solárne lampy je okrem už spomínaných výhod aj nepomerne jednoduchšie inštalácia oproti klasickým svetlám napájaným z elektrickej siete. Preto, aby sme si mohli svietiť s pomocou slnečnej energie, totiž nemusíme doslova rozkopať celú záhradu.

Akékoľvek káblové vedenie je u tohto typu osvetlenia jednoducho tabu. Jediné, čo musíme urobiť, je umiestniť do zeme samotnej svietidla. To samo o sebe nie je nijako náročné – lampy inštalujeme na betónovú podložku, ktorú do krajiny prichytíme spravidla tromi nerezovými skrutkami. Lampa využíva solárnu energiu prostredníctvom nekryštalického solárneho panelu, ktorý je zabudovaný do nabíjacej Ni-Cd batérie. Tento solárny panel premieňa absorbované slnečné žiarenie na elektrickú energiu, ktorú počas dňa zhromažďuje. Solárne lampy sa potom za tmy spúšťjú prostredníctvom svetelného senzora automaticky. To, že s týmto novým druhom osvetlenia na našej záhrade za tmy naozaj nezablúdite, zaručujú vysoko svietivé LED diódy. Pri navrhovaní systému osvetlenia našej záhrady by sme nemali brať do úvahy len naše aktuálne potreby, ale aj ďalšie okolnosti. Lampy by totiž mali stáť v mieste, kde môže byť najlepšie lokalizované slnečné svetlo. Povrch solárneho panelu by potom mal byť nastavený tým najvhodnejším smerom, aby pohltil čo najviac slnečného žiarenia. Toto opatrenie zaručuje, že sa solárny panel cez deň dostatočne nabije a LED dióda nám potom za tmy poskytne osem hodín kvalitného osvetlenia. Životnosť diódy pri tejto záťaži je až sto tisíc hodín, preto si na záhrade môžeme zadarmo svietiť celých tridsaťštyri rokov!

solarne osvetlenie

zdroj: http://www.solarsalessociety.com/solar-street-light.html

Solárne osvetlenie Vkusná dekorácia, výkonný a lacný zdroj osvetlenia šetrný k životnému prostrediu – to všetko sú prednosti solárneho osvetlenia záhrady. Prečo teda dlhšie váhať? Solárne lampy sú oproti štandardným typom osvetlenia záhrad tiež bezpečnejšie. V náročných klimatických podmienkach sa totiž bez nutnosti rozvodov káblov, ktoré vedú elektrický prúd, vyhneme možným skratom či iným poruchám. Pre solárnu energiu na záhrade hovorí aj ďalšia prednosť – na zimu, kedy sú svetlá vystavené najväčšej záťaži v podobe nepriaznivých klimatických podmienok, môžeme svetlá pohodlne uschovať a na jar si ľahko opäť začať svietiť.

Ani počiatočné investície do nového záhradného osvetlenia nijako nezahýbu s našimi úsporami. Pri počte asi dvadsiatich lámp pre osvietenie stredne veľkej záhrady a cenách, ktoré začínajú už na 8€ za jednu kvalitnú baterku, sa v celkovom súčte dostaneme na sumu okolo 200€. Výrobcovia nás však nenútia zostávať pri plánovaní osvetlenia záhrady pri zemi. V ich ponuke okrem klasických svetiel, vysokých spravidla jeden meter, môžeme nájsť aj ďalšie “módne výstrelky”. Okrem vyšších lámp podobných napríklad klasickému osvetleniu parkov môžeme siahnuť aj po bodovom osvetlení rôznych farieb, ktoré dá vyniknúť najmä okrasným rastlinám na našej záhrade, výnimkou však nie sú ani dekoračné svetlá v podobe kameňa alebo rôznych zvierat.

Pravou čerešničkou na torte je potom solárne osvetlenie tabuľky s popisným číslom nášho domu. Dlhú a bezpečnú prevádzku solárnych svietidiel zaručujú kvalitné materiály, vyberať si môžeme dokonca aj lampy vyrobené z ušľachtilej ocele a kaleného skla. Samozrejmosťou sú nadštandardné bezpečnostné prvky, ako ochrana elektroniky i solárneho panelu pred nepriaznivými vplyvmi počasia pomocou ich zaliatí vo dvojzložkovom silikónovom géle.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.