Bytoví architekti

Poggenpohl auf der WOHNEN & INTERIEUR in Wien vom 13.-21. MŠrz 2004

Pre niekoho je tento pojem úplne bežný, pre druhých je to zbytočný luxus a nadštandard. Ako je to teda s využívaním služieb bytovích architektov? Čo môžeme od nich očakávať? Môžeme si to vôbec dovoliť? Práca bytového návrhára je projektová a návrhárska činnosť, zameraná na všetky druhy interiérov.

Zahŕňa aj poradenstvo v oblasti bývania. Spracúva architektonické návrhy interiéru podľa želaní zákazníka. Bytový architekt nám pomôže s celkovým vybavením domácnosti, či kancelárie a to prostredníctvom stavebných úprav, cez výber vhodného zariadenia, až po výber najmenších doplnkov v byte. Jeho povinnosťou je sledovanie nových trendov a módy v oblasti bývania. Môžeme si byť teda istí, že náš byt, bude zariadení podľa našich predstáv a želaní, ruka v ruke s módnymi trendmi v bývaní. Pomoc by nám mal však poskytnúť aj v prípade, že sa zaujímame o staršie klasické štýly. Vytvoriť príjemný a vkusný domov, v ktorom sa budeme cítiť maximálne komfortne a príjemne nie je vôbec jednoduchou záležitosťou. Nie každý totiž ovláda kombináciu pohodlia s luxusom, efektivitou, vkusom a maximálnym využitím funkčnosti. Okrem toho musí všetko dokonale spolu ladiť.

architektúra-1

Pri návšteve mnohých domácností sa občas cítime, ako by sme sa nachádzali v priestore, kde je naozaj byt zariadený podľa najnovších trendov a kusy nábytku sú naozaj luxusné, no napriek tomu to nie je to pravé orechové. Preto je veľmi výhodné, ak sa obrátime na radu skúseného odborníka – bytového architekta. Navrhne nám funkčné rozčlenenie priestoru, aby vyhovoval každodenným požiadavkám, taktiež nám navrhne ideálne rozmiestnenie nábytku, navrhne vhodný materiál, farbu, osvetlenie a pod… Ako už bolo spomínané, mnoho ľudí si myslí, že bytový architekt je pre mnohé rodiny zbytočný komfort a zbytočne vyhodené peniaze. Táto teória je však príliš mylná. Služby bytových architektov oceníme pri projektovaní novostavieb, alebo pri rekonštrukcii staršieho interiéru.

architektúra-2Ak sa totiž rozhodneme všetko si dôkladne rozvrhnúť, naplánovať a vyprojektovať sami, potom nás práca v konečnej fáze, môže stáť oveľa viac, ako pri využívaní bytového architekta. Môžeme si byť istý, že sa nestane to, že termín dokončenia bude úplne odlišný, než ktorý sme si stanovili. Taktiež sa nemusíme obávať, že by došlo k prekročeniu rodinného rozpočtu a v konečnej fáze budeme s rekonštrukciou podľa vlastného návrhu nanajvýš spokojný. Skutočne dobrý bytový architekt nám teda pomôže skôr ušetriť, ako minúť príliš veľa financií. V dôsledku toho vyplýva, že služba je určená pre každého z nás.

Kvalitný návrh nám ušetrí čas, energiu, vynaložené úsilie a taktiež našu peňaženku. Ak si vyberieme vhodného bytového architekta a skontaktujeme sa s ním, potom nastane návšteva v našom interiéri. Tu si väčšinou bytový architekt skontroluje výkresy a dokumentáciu ku stavbe, prevedie potrebné merania a prevedie bežný náčrt stavajúceho priestoru, ale čoraz častejšie prevádzajú fotodokumentáciu. Potom nasleduje práca na samotnom návrhu. Tá je spojená so vzájomnou konzultáciou o našich predstavách a požiadavkách. Interiér by nám potom mal byť vytvorený priamo na mieru. Niekedy by sme však mali dať aj na dobré rady nášho architekta. Na základe týchto konzultácií architekt vytvorí niekoľko variant riešenia interiéru – od zásadného až po ten najmenší detail. Konečný návrh nám zhotoví aj v elektronickej podobe. Súčasťou návrhu je aj cenová kalkulácia a celkový priebeh rekonštrukcie. Nakoniec prichádza realizačná časť. Ak sa nám v priebehu jednania niečo nezdá, treba sa ihneď ozvať. Predídeme tak neskorším problémom a nedorozumeniam.

architektúra-3Cena za službu sa odvíja od celkového objemu zákazky, od náročnosti práce, počtu schôdzok a konzultácií spolu s vyhotovenými návrhmi. Je v nej zahrnutá spolupráca s remeselníkmi a ďalšími dodávateľmi, taktiež ju tvorí aj odborný dozor pri realizácií. Na pamäti by sme mali mať to, že bytový architekt by mal byť predovšetkým dobrým poslucháčom a mal by sa maximálne snažiť vyhovieť našim požiadavkám. Nikdy by sa nemalo stať to, že po využití takejto služby skonštatujeme, že náš byt vyzerá tak, ako vlastne vôbec nechceme a má ďaleko od našich vysnívaných predstáv. Nesmieme zabudnúť na staré a rokmi overené porekadlo : Umenie nie je kúpiť dom, či byt, ale vytvoriť v ňom skutočný domov.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.