Detská izba

Detská izba v jednoduchom dizajne

Ak už deťom vyčleníme miesto pre ich hru a odpočinok, nesmieme zabúdať, že naše ratolesti nepoteší hromada nábytku do detskej izby a bezhlavo umiestnené doplnky. Hlavné je, aby sme využili našu a detskú kreativitu a vytvorili tak originálnu miestnosť pre našich najmenších.

Radosť z takejto izby budú mať deti, ako aj samotní dospelí. Dnešný predajcovia ponúkajú nábytok do detskej izby a rôzne doplnky vo veľkom rozsahu a následne na to môžeme mať veľký problém s jeho výberom.

Čoraz  viac máme na trhu mnoho nevkusných a extravagantných farieb či doplnkov. Každé dieťa však potrebuje najmä dobrú posteľ, lampu, hračky na hranie a neskôr stôl a stoličku. Zariaďovanie detských izieb od bábätka až po školáka sa pritom riadi jednoduchými pravidlami. Ak by sme mali spomenúť dve najdôležitejšie pravidlá, ktorými by sme sa mali riadiť pri zariaďovaní, tak je to hlavne možnosť veľkej plochy, ktorú dieťa využije na hranie. Tým druhým pravidlom je dostatok úložného priestoru. Všetko je len otázkou citlivého prístupu k dieťaťu a taktiež v umení správneho rozmiestnenia nábytku.

Detská-izba-5

Základ detskej izby by mal tvoriť farebne neutrálny a predovšetkým kvalitný nábytok. Dôležitá je aj podlaha, ktorá by sa mala dať ľahko vyčistiť, výhodnými materiálmi pri podlahe sú najmä drevo a linoleum. To nájdeme na trhu v rôznych farebných prevedeniach. Podlahu by sme mali doplniť niekoľkými malými koberčekmi, aby sa s nimi dieťa mohlo hrať, v prípade chladnejších dní zasa ocení hrejivý pocit na nohách. Pri kúpe nábytku by malo byť vždy samozrejmosťou opýtať sa predajcu na materiálové zloženie samotného nábytku a taktiež na zloženie náterových hmôt.

Veľmi prísnym normám podliehajú len veci pre deti do troch rokov. Nesmieme zabúdať, že deti berú všetko do úst a práve preto by sme nemali na spomínané veci zabúdať. Nesmieme predsa ohroziť bezpečnosť našich detí. Veľké kusy nábytku by mali byť v detských izbách neutrálne, celkovú atmosféru detskej izby však tvoria doplnky. Najviac priestoru samozrejme ponúkajú steny. Farebné tapety, kresby, nálepky – v tomto prípade môžeme experimentovať rôzne a možností máme neúrekom. Pre najmenších sú však veľmi vhodné pastelové odtiene a tmavé farby, ako sú čierna, či hnedá sú vhodnejšie práve pre pubertiakov. Farby je možné veľmi ľahko zmeniť, pretrieť, prípadne zmeniť doplnky na stenách. Práve preto, že deti veľmi ľahko menia názory, obľúbené postavičky, vyhneme sa tak častým a predovšetkým príliš nákladným prestavbám izby. Hneď ako začnú deti rozprávať a vyjadrovať svoj názor, mali by mať aj právo na svoj osobný priestor. To však neznamená vyhovieť im vo všetkom a schváliť aj ten najbláznivejší návrh. No napriek tomu treba dieťa cielene viesť, aby si samo povedalo čo sa mu páči a akú má predstavu o svojej izbe. Návrhy by sme sa mali potom snažiť rozvinúť tak, aby dieťa s nimi súhlasilo aj v dlhšej dobe, nie len na niekoľko dní. Ak chce dieťa námornícku izbu, nebojme sa zrealizovať túto jeho predstavu.

Detská-izba-6

Na stenu stačí nalepiť tapetu vo forme námorníckej modrej farby, na skrine môžeme vytvoriť lodné okienká. Pri vymýšľaní detailu je vhodné radšej kombinovať jednotlivé motívy, ako by sme mali kopírovať jeden obraz dookola. Spoločne môžeme s deťmi namaľovať sadu námorníckych vlajok, s nimi môžeme ovešať posteľ dieťaťa. Dôležité je prebúdzať v dieťati jeho predstavivosť a tvorivosť. A to pri vopred kúpených vzorov a tapetách asi len sotva docielime. Kreativitu musíme podporovať u dieťaťa stále. Mali by sme vystavovať výtvory dieťaťa, rozvešať ich po jeho izbe a obrázky dať do rámčekov a povešať ich po stene, či umiestniť na poličku. Taktiež tabuľka s kriedou je pre dieťa obľúbená forma zábavy. Možno vďaka týmto maličkostiam dieťa objaví svoj talent. Detská izba by taktiež nikdy nemala pôsobiť ako dáke skladište. Nakupovať by sme mali len toľko nábytku, ktorý sa nám naozaj zíde a budeme ho využívať. Môžeme ju využívať na ďalšie hračky, alebo rozšíriť hrací priestor. Môžeme v izbičke zriadiť aj posedenie, kde sa dieťa dokonale vyhrá a bude sa cítiť akosi dospelo. Veľmi obľúbené je detské hojdacie kreslo. Jeho výšku je dobré regulovať, aby bolo bezpečné aj pre našich najmenších. Nezaberie veľa miesta, dobre sa pod ním riadi a naše deti to ocenia asi najviac zo všetkých.

Deťom, ktoré dlho neobsedia na mieste môžeme zaobstarať rôzne preliezačky a hojdačky. Nesmieme však zabúdať na to, aby boli maximálne bezpečné a neohrozili naše dieťa. Ako priestor na hranie môže výborne poslúžiť aj poschodová posteľ. Spať na ňom sa odporúča síce deťom, ktoré majú viac ako šesť rokov, no ak odmontujeme rebrík, môžeme spodný priestor využiť na hranie, napríklad na stavbu bunkerov, alebo domčekov pre našich najmenších.  Stačí ak cez posteľ prehodíme deku. Je tiež veľmi dobré, ak občas prestavíme nábytok v izbe a niečo zmeníme, dieťa to baví a zdá sa mu to príliš zaujímavé.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.