Ekologické využitie tepla v kachliach

Ekologické využitie tepla

Téma ktorá zamestnáva dnešných odborníkov je hlavne energia a zníženie nákladov na ňu. Ľudia poznajú oheň už tisícročia a preto sa snažili po tieto dlhé roky oheň skrotiť a použiť ho ako svojho sluhu. V moderných kotloch oheň vzniká cez drevo, plyn alebo aj ropu.

Krbové kachle sa stávajú znova stredobodom pozornosti, keďže po energetickej kríze ľudia hľadajú alternatívne možnosti vykurovania. Trh ponúka množstvo modelov, ktoré sa značne líšia dizajnom ale aj výkonom či už inými parametrami. Dnešný odborníci sa hlavne zameriavajú na ekologické varianty a aby emisie z vykurovania ostali v zelenej zóne. Mnoho výrobcov a predajcov ponúka široký sortiment vykurovacích zariadení. V niektorých prípadoch je možné financovať aj drahšie zariadenia v splátkach.

Veľkou novinkou sú raketové akumulačné kachle na drevo. Pomerne málo známou možnosťou ekologického vykurovania drevom sú tieto kachle. K rozšíreniu raketových kachieľ ešte stále v našich podmienkach nedošlo. Pravdepodobne je to spôsobené nedostatkom informácií.

Čo to vlastne sú raketové kachle? Kľúčová konštrukčná súčasť všetkých raketových kachieľ je vertikálna spaľovacia komora, ktorá sa osvedčila pri konštrukcii jednoduchých raketových sporákov pre varenie, navrhnutých ako odpoveď na problematické využívanie dreva ako zdroj energie v rozvojových krajinách. Výsledok rozšírenia týchto vykurovacích zariadení bol jednoznačne pozitívny. Došlo ku zníženiu spotreby dreva, množstva dymu a tým i k obmedzeniu zdravotných problémov spojených s varením na otvorenom ohni. Doplnením vertikálnej spaľovacej komory o tepelný výmenník a tepelný akumulátor vznikol ďalší vývojový stupeň – raketové akumulačné kachle. Vďaka svojim dobrým vlastnostiam a atraktívnemu vzhľadu sú vhodné nielen do obydlí v rozvojových krajinách ale hodia sa i do dnešných alternatívnych a moderných stavieb.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.