Interiérový kotol – komfort, ktorý prináša úsporu

interierovy kotol (4)

Interiérový kotol – komfort, ktorý prináša úsporu

Pokiaľ aj vás láka predstava zabezpečiť si vo svojom dome, na chalupe alebo aj v byte ohnisko, pri ktorom by ste si mohli vychutnávať pohodu vášho rodinného hniezda a sledovať pritom plápolajúce plamene ohňa, vedzte, že dnes to už nemusí byť iba luxusný doplnok, ale plne funkčné a mimoriadne efektívne riešenie vykurovania.

To čo na pohľad vyzerá ako kozubová vložka či kachľová piecka s okienkom, môže byť v skutočnosti plnohodnotný interiérový kotol, ktorý je možné napojiť na centrálne vykurovanie a zároveň využiť na ohrev teplej úžitkovej vody. Moderný interiérový kotol na tuhé palivo teraz vďaka vyspelej technológii umožňuje mimoriadne efektívne a rovnomerné spaľovanie kusového dreva s účinnosťou až 87%. Netreba sa pritom obávať ani diskomfortu z dôvodu potreby prikladať palivo. Tento úkon stačí urobiť cca raz za 12 hodín. Technológia riadeného prívodu vzduchu totiž udržiava interiérový kotol v optimálnej teplote nutnej k dlhému horeniu. K minimalizovaniu tepelných strát prispieva aj samotná skutočnosť, že vykurovacie teleso sa nachádza priamo v obytnej miestnosti. Cez jeho telo uniká do priestoru 7 až 12% tepelnej energie a to veľmi príjemným sálavým spôsobom, ktorý prispieva k pocitu pohody.

Za nárokmi súčasnej doby nezaostáva ani dizajnové prevedenie interiérových kotlov, ktoré sú v ponuke v rôznych verziách a farebných prevedeniach. Vhodný variant je možné nájsť pre klasické, rustikálne, ale i moderné interiéry. Kotlíky majú systém oplachu skla, ktorý pomocou predhriatého vzduchu a veľmi čistého spaľovania dokáže udržať sklo čisté. Obavy nemusia mať ani tí, ktorí k takým prírodným živlom akým je oheň, nemajú prílišnú dôveru. Samozrejmosťou je vstavaný dochladzovací výmenník, ktorý chráni kotol proti prekúreniu a ďalšie prvky zvyšujúce komfort a bezpečnosť obsluhy,  ako je automatické čistenie výmenníka či špeciálny pohyblivý rošt.

Interiérové kotly sa vyrábajú aj vo variante so zadným prikladaním. Kotol je v takom prípade možné obsluhovať aj z inej miestnosti, čím odpadá nutnosť manipulovania s palivom a popolom v obytnej miestnosti. Interiérový kotol na kusové drevo je možné použiť ako samostatný zdroj tepla, alebo ako doplnok k už existujúcemu plynovému alebo elektrickému kotlu. Dokáže pritom ušetriť až 50% prevádzkových nákladov za vykurovaciu sezónu. Lokálne dostupný zdroj paliva zároveň zaručuje istú dávku nezávislosti na plyne, ktorého cena neustále rastie a jeho dodávka môže byť ovplyvnená rôznymi politickými a hospodárskymi vplyvmi.

foto: Verner

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.