Krbové kachle – obľúbená klasika

Krbové kachle – obľúbená klasika

Krbové kachle majú veľa výhod. Sú cenovo dostupné, ľahko a rýchlo sa inštalujú, nie sú tak náročné na priestor ani na priemer komína ako klasické krby. Účinnosť horenia moderných krbových kachlí je až 85 % a vzniká pritom minimum popola.

Pred ich nákupom si však položíme niekoľko otázok. Budú hlavným alebo len doplnkovým zdrojom tepla, ktorý nám pomôže znížiť výdavky za plyn či elektrinu? Až potom vieme, aký zvoliť výkon kachlí, ktorý je pre vykúrenie priestoru nevyhnutný. Podstatné je, koľko kubických metrov potrebujeme pecou vyhriať (1 kW výkonu kachlí stačí na vykúrenie 20 metrov kubických priestoru). Danému výkonu musí zodpovedať aj komín.

Krbové kachle sú veľmi obľúbené. Zabudovanie v interiéry je rýchle a jednoduché, nie sú ani tak veľmi náročné na priestor ako klasické krby. Kachle s výmenníkom umožňujú napojenie na existujúci alebo nový vykurovací systém a tu sa môže využiť vzniknuté teplo pre vykurovanie a ohrev vody v zásobníkoch.

Predimenzované kachle s väčším výkonom než potrebujeme, môžeme príliš veľmi rozohriať, pretože by bolo v miestnosti horúco. Zníženie prívodu vzduchu má neblahé následky: kachle dechtujú, fajčia, špinia sa sklené dvierka a zanáša sa komín. Naopak v prípade poddimenzovaných kachlí s malým výkonom miestnosť nevykúrime. Pec sa stále prekuruje, časom sa poškodzuje, diely môžu aj popraskať alebo sa skrútiť.

Krbové kachle môžu vykúriť celý dom, v takomto prípade je potrebné kachle napojiť na teplovodný výmenník, ktorý rozvedie tepelnú energiu z krbu po celom dome.

Kachle s príliš vysokým výkonom v miestnosti

Čo môžu spôsobiť príliš nadimenzované kachle alebo krbové vložky? Zamýšľali ste sa už nad takouto otázkou. Pri plánovaní vykurovacieho systému je dôležité aby ste to neprehnali s výberom krbu alebo krbovej vložky. Krbovú vložku alebo kachle vyberajú ľudia hlave podľa dizajnu, priemeru dymovodu ale najhlavnejší parameter je výkon.

Výrobcovia uvádzajú pri svojich výrobkoch vykurovaciu schopnosť, no berte to skôr ako orientačnú hodnotu. Presne spočítať koľko potrebujete kW je veľmi ťažké. Nezáleží len na veľkosti miestností ale aj na tepelných stratách domu a podnebných podmienkach, kde sa váš dom nachádza. Ak nemáte projektovú dokumentáciu, a chcete aby krbová vložka a kachle slúžili ako hlavný zdroj vykurovania, je lepšie si nechať projekt vykurovania vytvoriť od projektanta.

Ak by ste sa rozhodli pre kúrenie zbytočne nadimenzované, budete mať problém vydržať v prehriatej miestnosti. Pec sa potom musí dusiť a to má za následok špinavé, začmudené sklo. V takomto prípade sa ani neprehrieva komín a tým dochádza k vzniku dymu do miestnosti. Vzniká viac popola a zostáva viac nedohoreného paliva.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.