Krby vykúria byty i chalupy

Krby vykúria byty i chalupy1

Plápolajúci oheň a praskanie dreva v krbe majú svoje kúzlo. Ale nejde len o estetický a interiérový doplnok. Pokiaľ si krb správne vyberiete, môže fungovať ako ústredné vykurovanie a tým môžete vykúriť viac miestností naraz.

Vhodný krb si môžete zvoliť z viacerých variantov. Okrem klasického otvoreného krbu u nás už zdomácneli i krby s uzavretou krbovou vložkou alebo aj krbové kachle. Usídľujú sa tu ale i krby na plyn alebo novinky, ako napríklad krby na biolieh.

Pri výbere krbu najprv treba zvážiť na aký účel bude krb slúžiť. Iný typ krbu zvolíme, keď ho chceme hlavne na ozdobu a iný krb vyberieme ak ho chceme hlavne pre vykurovanie domu a aj priľahlých miestností. Krb ako hlavný zdroj vykurovania musí vyzerať úplne inak ako ten, ktorý je zakúpený hlavne kvôli estetickému dizajnu. Pri voľbe krbu je podstatný i stav komínu. Jeho parametre ako priemer, výška totiž ovplyvňujú jeho funkciu. Obecne platí, že priemer komína by mal byť taký istý ako priemer dymovodu na krbovej vložke. Nikdy nie menší. Vhodný priemer komína je 200 mm.

Správne umiestnenie krbu v priestore je dôležité a má svoje pravidlá. Vývody krbu sa napájajú do komína a preto už vo fázy stavby domu s architektom plánujte jeho vhodnú polohu. Z estetického hľadiska krb logicky treba postaviť tam, kde naň budete dobre vidieť aby ste si ho čo najviac užili. Najčastejšie je to v obývacej izbe.

Ak si zaobstaráte krb s otvoreným ohniskom, užijete si najviac sálajúceho tepla, praskajúce polená a priamy kontakt s ohňom. Tepelná účinnosť je však malá. Pohybuje sa okolo 15 %. Otvorený krb slúži skôr na podfarbenie príjemnej domácej atmosféry, nezaručí však širšie vykurovanie.

Výhody uzavretého krbu s tzv. krbovou vložkou sú omnoho väčšie. Majú vyššiu výhrevnosť oproti otvoreným ohniskám. Takéto krby spotrebujú približne o dve tretiny menej paliva, taktiež sú aj bezpečnejšie. Omnoho jednoduchšie sa udržujú v čistote. Pokiaľ chcete vykurovať iba jednu miestnosť, postačí zaobstarať si jednoplášťovú krbovú vložku bez ventilátora. Tento typ vložiek sa pomalšie rozhorieva ale má lepšie akumulačné vlastnosti. Udrží teplo v dome i keď sa v ňom nekúri.

Ak chcete vykurovať viac miestností naraz, je vhodnejšie si zaobstarať dvojplášťovú krbovú vložku, ktorá funguje na princípe núteného obehu teplého vzduchu. Ten je ohrievaný medzi plášťami a následne rozvedený do miestností teplovzdušnými rozvodmi. Dvojplášťové vložky poskytujú teplo takmer okamžite.

Na trhu nájdeme krbové vložky v mnohých prevedeniach, typoch ale aj výkonoch. Po konzultácii s odborníkom určite budete vedieť čo potrebujete a čo hľadáte. Okrem technickej zdatnosti je dôležitý aj vzhľad krbu. Na trhu si môžete vybrať krby rôznych tvarov a prevedení krbových dvierok.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.