Kvety dekorácie, ktoré žijú.

Hibiscus rosa-sinensis - closeup detail of a Hibiscus

Dekoráciami sa v tomto prípade myslia kvetiny, ktoré sú nielen v exteriéri, ale aj v interiéri veľmi dôležitým prvkom. Kvetiny v byte alebo v dome sú v podstate jediným priamym spojením interiéru s prírodou, ktorej výskyt je hlavne vo veľkých mestách minimálny.

Do bytových priestorov prinášajú rastliny príjemnú vôňu a svieže farby a rovnako ako iné dekoratívne predmety taktiež dotvárajú celkovú pohodovú atmosféru. Pri tvorbe kvetinových aranžmánov sa nemusíte riadiť stanovenými pravidlami, ale hlavne vlastným vkusom. Napriek tomu, že trendy sa menia aj u rastlín a každý rok je moderný iný druh kvetín, hlavnú rolu aj tak hrá vaša fantázia a predstavivosť. Ak máte radi dokonalosť určite tvar aj farbu rastlín prispôsobte zariadeniu vášho interiéru. V tomto prípade môžete vsadiť na romantiku pastelových tónov a klasických kvetín, alebo siahnite po energetickej bombe v podobe exotických drevín originálne sfarbených a tvarovaných a tak vybočte z klasickej predstavy obytného priestoru.

modre kvety

zdroj: http://tina.wunderweib.de

Ako je to s umiestnením kvetín do jednotlivých miestností v byte? Prvý dojem o bývaní sa určite vytvára vo vstupných priestoroch. Pri výbere rastlín určených do predsiene  je dôležité myslieť na konkrétne miesto. Najčastejšie je to miesto na podlahe, preto musí byť rastlina dostatočne veľká a predovšetkým vysoká, aby aj tu vynikla jej krása. Kvetinové reťaze určite upútajú pozornosť na prvý pohľad. Do obývacích izieb môžete umiestniť kvetiny so silnou vôňou, ak vám samozrejme neprekáža. Energiu do tejto miestnosti prinesú kvetiny výrazných farieb a rozmanitých tvarov, ktoré budú priťahovať nielen vašu pozornosť a prinášať nové vnemy. Ak máte jedáleň určite sem nedávajte široké a robustné rastliny, ktoré by vám pri jedení a komunikácii prekážali. Príjemným, zaujímavým a pritom nenáročným nápadom je ozdobiť kvetinami napríklad len taniere alebo príbory. K modernému riadu sa hodia napríklad ľalie a exotické kvetiny, naopak ku klasickému či romantickému riadu patria chryzantémy a hortenzie.

kvety v kuchyni

zdroj: http://www.nytimes.com/slideshow/2010/03/10/fashion/20100311-location-slideshow_8.html?_r=0

Kuchyňa je priestor, v ktorom môžete experimentovať a vytvárať vtipné aranžmány, do ktorých môžete zapojiť aj kuchynské nádoby alebo napríklad aj zeleninu či ovocie. Napríklad ako váza vám môže poslúžiť forma na bábovku alebo bacuľatá paprika, úlohu doplnkovej zelene určite dobre zvládne pažítka alebo petržlen. Cesnak spolu so svojimi kvetmi krásne vyzerá a pre kuchyňu je ako stvorený a taktiež plní aj úlohu ochrannú ak veríte temným silám. Rovnako ako v ostatných miestnostiach aj v kuchyni je potrebné zladiť aranžmány s okolitým zariadením.

Do spálne sa najlepšie hodia kvetiny pastelových farieb, ktoré vzájomne farebne ladia a tak vytvárajú harmonické prostredie, v ktorom sa vám bude dobre oddychovať a spať. Je dokázané, že so spánkom súvisí modrá farba, ktorá upokojuje telo aj myseľ a spomaľuje metabolizmus, preto sa v tomto prípade vyhnite krikľavým a výrazným farbám a kvetinám s výraznou vôňou, ktoré by mohli odpočinok rušiť. Romantickým nápadom je ozdobiť posteľ kvetinovými lístkami alebo dokonca celými hlavičkami kvetín.

Detská izba je kráľovstvom detí a preto aj kvetiny v tomto priestore by mali byť zvolené tak, aby ich zaujali na prvý pohľad. Najbližšie kvetiny sú deťom tie, ktoré pripomínajú detské kresby. Vhodné sú aj kvetiny, ktoré lákajú k dotyku akými sú napríklad druhy pripomínajúce loptičku, zamat, plyš alebo umelú hmotu. Vzhľadom k tomu, že malé deti by si mohli na kvetine ublížiť umiestňujeme ich do izieb starších detí. Ak medzi váš najlepší relax patrí oddych vo vani určite si kvetmi vyzdobte aj kúpeľňu. Hodia sa sem skôr štíhlejšie druhy rastlín, ktoré nezaberú veľa miesta. Vzhľadom k premenlivosti teploty a vlhkosti voľte do kúpeľne odolnejšie druhy akými sú napríklad karafiáty a chryzantémy.

kvety na balkone

zdroj: http://atalentfordesign.com/2011/04/23/just-in-time-for-easter-more-egg-heads/

Terasa je akýmsi prechodom medzi obydlím a prírodou a trávime na nej čas hlavne za pekného počasia a túžbe byť na čerstvom vzduchu. Preto aj aranžmány, ktoré sem umiestnite by mali byť čo najprirodzenejšie teda nie príliš komplikované a umelé, aby nerušili okolitú atmosféru. Platí tu pravidlo, že väčšie rastliny umiestňujeme na zem a menšie na stôl alebo policu. ..

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.