Liatinové alebo oceľové kachle?

oceľové kachle

Väčšina odborníkov vám určite odporučí kachle liatinové, pretože prednosti tohto materiálu na výrobu kachlí sú všeobecne známe už niekoľko stoviek rokov. Cena je síce vyššia ako u väčšiny oceľových, ale liatina má nesporné výhody.

Predovšetkým je to dlhá životnosť, vďaka čomu vám liatinové kachle vydržia pri trochu slušnom zaobchádzaní naozaj niekoľko desiatok rokov (ešte lepšie ak sú v smaltovanej úprave). Naproti tomu sa oceľové pece zákonite po pár rokoch, v závislosti na kvalite materiálu a spracovania, začnú krútiť a niekedy aj praskať. To sa týka predovšetkým zadnej steny oceľových vložiek. Na povrchu takýchto pecí sa potom objavia čierne škvrny.

Ďalšou prednosťou liatinových kachlí a vložiek je schopnosť ďaleko lepšie akumulovať teplo. To znamená, že aj po vyhasnutí ohňa kachle alebo vložka hrejú rovnomerne ešte niekoľko hodín. Na rozdiel od oceľových, ktoré za chvíľu po vyhasnutí ohňa vychladnú.

Dôležité upozornenie na záver! Všetky vyššie uvedené vlastnosti liatinových kachlí a vložiek platia iba za predpokladu, že sú vyrobené z naozaj kvalitnej liatiny. Liatina má niekoľko druhov a líšia sa podľa svojej kvality. Preto môžete na trhu nájsť aj dosť lacné liatinové kachle a vložky, ale jedná sa o výrobky z Poľska alebo Číny a kvalita býva pochybná. Ak je totiž liatina nekvalitná, môže ľahko pri zahriatí prasknúť. Určitým návodom, ako sa vyvarovať nekvalitných výrobkov je zistiť si značku výrobcu a krajinu pôvodu. Dôležitá je aj poskytovaná záruka – líši sa podľa výrobcu od 2 rokov až do 10 rokov u najkvalitnejších výrobcov. V tomto prípade sa vám oplatí spoľahnúť na osvedčené značky.

Častou chybou pri posudzovaní kvality liatinových kachlí je domnienka, že čím sú kachle na pohľad mohutnejšie a masívnejšie, tým lepšia je ich kvalita a životnosť. V drvivej väčšine prípadov je to práve naopak. Kachle sú mohutné a masívne s hrubým opracovaním z dôvodov menej kvalitnej liatiny použitej pri výrobe. Aj technológia postupov je určite horšia a nekvalitnejšia. Naproti tomu liatinové kachle, ktoré sú hladko vybrúsené a vytvarované so zdobením a ďalšími vypracovanými detailmi sú na prvý pohľad väčšou zárukou kvality, pretože musí byť použitá kvalitná liatina moderných technologických postupov. Kvalitné spracovanie liatiny pre výrobu kachieľ a vložiek je veľmi technologicky náročné a existuje len niekoľko tovární na svete, ktoré sú na to dostatočne vybavené.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.