Obývacia izba, jednoduchosť a funkčnosť

fashion-Goccia-main

Nábytok do obývacej izby a celkovo zariadenie tejto miestnosti podľa svojich predstáv neznamená len vytvoriť súkromný priestor, v ktorom sa dá komfortne žiť, ale tento priestor prezrádza veľa o osobnosti a životnom štýle svojich obyvateľov.

Obývacia izba je výrazom vlastnej tvorivosti a nie, ako tomu bolo v minulosti, symbolom postavenia.

Obývačka  pozostáva z viacerých druhov nábytku, ktorý priestor členia a spoločne sa vytvárajú jeho výslednú podobu. Miesto na sedenie s čalúneným nábytkom, vhodne umiestnený televízny prijímač, vitríny, police alebo obývacia stena. Je rozdiel, či sa zariaďuje celý priestor, alebo do už zariadenej miestnosti sa umiestňujú nové prvky. V obidvoch prípadoch je ale dobré stanoviť si vlastné požiadavky a očakávania. Kto prijíma doma veľa hostí, musí uprednostniť požiadavku variabilnosti celého zariadenia, kto nemá samostatnú hosťovskú izbu, mal by pri kúpe sedacej súpravy počítať s možnosťou potreby prenocovať príležitostne príbuzného či priateľa. Každý kus nábytku treba vyberať s ohľadom na priestorové pomery obývacej izby. Pohodlná rohová sedacia súprava v malej obývačke nevyznie a vy sa budete diviť, čo vás na nej v obchode vlastne zaujalo.

Obývačka-hlavnýJednoduchosť a multifunkčnosť

Minimalizmus pri zariaďovaní obývacích izieb, tento trend stále rastie. Nábytok pozostáva z niekoľkých kusov – často solitérov, ktorých tvary sú jednoduché a priame. Práve na prvý pohľad jednoduchý nábytok skrýva viacero funkcií a zodpovedá  viac účelnosti a variabilnosti. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov však táto variabilita nie je len v mobilnosti nábytku, jednoduchej montáži, ale tiež v schopnosti zmeniť svoju funkciu v závislosti na  potrebách a želaniach. Napr. pohovka sa jedným pohybom zmení  posteľ, ak nechceme sledovať televízny program, stačí posunúť pohyblivé dvierka a TV ostane za nimi skrytý a pod.

Jednoduché tvary skrývajú dômyselné riešenia. Napríklad dvierka bez úchytiek majú špeciálne kovanie, ktoré reaguje na tlak ruky – dvierka sa otvoria. Alebo posúvateľné dvierka, ktorých postavenie sa dá meniť.

Kvalita

Zariadenie obývacej izby musí potešiť nielen „oči a telo“. Je to tovar, ktorý má slúžiť  aj celé desaťročia. Tomu musí zodpovedať aj jeho kvalita. Kvalita nábytku sa posudzuje nielen podľa komfortu, ktorý užívateľom poskytuje a vzhľadu, ale aj podľa odolnosti voči prípadnému poškodeniu povrchu, jeho farebnej stálosti a bezporuchového užívania. Dokonalejšie výrobné technológie a povrchové úpravy znamenajú zlepšenie kvality nábytku. Široká škála povrchových úprav siaha od úprav voskami až po polyuretánové laky.

Pri čalúnenom nábytku je dôležitá kvalita perovania, čalúnenia a poťahovej látky alebo kože v prípade kožených sedacích súprav. Keďže každému vyhovuje iný typ sedenia, treba si sedaciu súpravu vždy vyskúšať. To, že sa vám páči, ešte nemusí znamenať, že vám bude vyhovovať aj z hľadiska pohodlného sedenia.

Zmena imidžu

Vzhľad obývacích izieb sa výrazne zmenil. Za touto zmenou stojí najmä nový dizajn nábytku  a výrazné prenikanie hi-fi techniky do tejto miestnosti. Veľkoplošné obrazovky sú zakomponované do obývacích stien – taký je najnovší trend v zariaďovaní obývacích izieb.

Obývacie steny pomáhajú vytvárať individuálny priestor. Sú schopné prispôsobiť sa rozmanitým predstavám a potrebám svojich užívateľov, zdôrazňujú osobitosť ich štýlu bývania. A čo je nemenej dôležité – poskytujú priestor na kreatívny prístup pri zariaďovaní obývacích izieb. V popredí stoja dve kritériá :praktická a estetická stránka, ktorú každý definuje podľa svojich potrieb a môže ju uplatniť rôzne pri použití toho istého nábytku. Napr. niekto môže policový systém využiť ako knižnicu, iný ju umiestni do priestoru a urobí z nej prvok rozdeľujúci miestnosť na zóny.

Obývačka-1

Základom sú výrazné,  tvary, možnosť kombinovať jednotlivé prvky a vytvárať tak množstvo variantov. Dizajn sa spája s nápaditými riešeniami a vysokou funkčnosťou. Potreby moderného človeka sa odrážajú v nábytku, do ktorého sa komponujú také technické výdobytky ako TV, hi-fi veža, DVD prehrávač…

K zaujímavosti a jedinečnosti obývacích zostáv prispieva aj veľká voľnosť v kombinácii materiálov. Materiály sa  tiež dôležitou mierou podieľajú na celkovom vzhľade zariadenia.  Použitie  materiálov ako sklo, kov vedie k vytváraniu prvkov, ktoré nábytok zatraktívnia. Drevo, kov, sklo, kameň – každý druh vyvoláva iné pocity. Pri kombinovaní materiálov ide vždy o spájanie kontrastov, ktorá musí spĺňať vysoké estetické požiadavky. Jeden prvok musí ladiť k druhému, aby nepôsobil cudzo.

Moderný nábytok do obývacích izieb dovoľuje presne to, čo dnešný človek potrebuje – možnosť prejaviť naplno svoju individualitu, svoju osobnosť a zreteľne ju prezentovať aj prostredníctvom svojho bývania.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.