Osvetlenie

Osvetlenie - hlavný

Je veľmi dôležité, aby sme v našich domácnostiach zvolili vhodné osvetlenie. Je to tak najmä preto, že správnym osvetlením docielime to, že náš byť bude pôsobiť útulne a zároveň elegantne.

Atmosféra, ktorá sa vytvorí prostredníctvom správneho osvetlenia výrazne ovplyvní našu náladu a podpíše sa na celkovej pohode.

Spôsob osvetľovania sa v posledných rokoch radikálne zmenil. V našich obývačkách sa namiesto veľkého lustra, čoraz viac objavujú malé svietidlá – stojace lampy, stolné lampičky, nástenné, či stropné svietidlá. To umožňuje vytvoriť vhodnú svetelnú pohodu v jednotlivých častiach našich príbytkov. Vytvárajú priame, ako aj nepriame osvetlenie, ktoré sa vzájomne primerane doplňuje. Toto riešenie je často výhodnejšie a zároveň úspornejšie, ako by sme mali v miestnosti iba jeden luster.

Osvetlenie-1

Svietidlá nevnímame iba ako zdroj svetla. Sú neoddeliteľnou súčasťou našich domácností, spoluvytvárajú jeho atmosféru a pohodu. Väčší počet svietidiel umožňuje presne osvetliť jedálenský kút, pohovku pri knižnici, či kancelársky stôl s počítačom. Môžeme osvetliť len niektoré z nich a doplniť ich romanticky pôsobiacimi sviečkami. Pri výbere vhodných svietidiel by sme sa mali zamerať na štýl a farebné ladenie miestnosti. Najlepšie je, ak si zaobstaráme všetky svietidlá v jednotnom dizajne. Rôzne farebné aj dizajnové prevedenia svietidiel by sa nám totiž nemuselo podariť správne zladiť tak, aby interiér pôsobil harmonicky a vyvážene. Nesmieme zabúdať však na to, že osvetlenie nie je iba záležitosťou interiéru , ale aj exteriéru. Veľmi dôležité je osvetlenie pri vstupe do domu, osvetlenie balkónu, terasy, či záhrady.

Osvetlenie-2

Ponuka exteriérových svietidiel je dosť pestrá a dovoľuje zrealizovať osvetlenie, nielen funkčne, ale aj esteticky. Správne osvetlenie našej záhrady dokáže aj s nevýrazným priestorom vykúzliť zázraky. Existuje niekoľko pravidiel, ktorými by sme sa mali pri osvetlení riadiť. Ak máme umiestnený hlavný zdroj svetla na strope, či už v podobe klasických lámp, či bodových svietidiel, mali by sme žiarovky, ak je to teda vhodné, nasmerovať nahor.

Strop vytvorí akýsi reflektor, od ktorého sa svetlo odrazí rovnomerne do celej miestnosti. Ak si chceme vytvoriť intímnu atmosféru, mali by sme umiestniť do svietidla tónovanú žiarovku J.  Lampičky nad dvoj lôžkom je lepšie umiestniť ku stredu postele. Zabránime tým, že nám svietidlo bude príliš oslňovať oči.

Osvetlenie-3Na pracovný stôl je výhodné zaobstarať si lampičku, ktorá má nastaviteľnú výšku a s možnosťou natočenia do ľubovoľnej strany. Stolovanie si vyžaduje špecifické osvetlenie. Najvhodnejšie je umiestniť nad jedálenský stôl závesné svietidlá a spustiť ich čo najnižšie nad stolovú dosku, avšak pozor treba dávať na prílišné osvetlenie po zasadnutí k stolu.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.