Plastový záhradný nábytok

Ocean_suprava

Pre tých, ktorý vo svojej domácnosti nepovýšili drevo na najvyšší post, sa ponúka veľké množstvo iných, nie menej zaujímavých materiálov, z ktorých môže byť vyrobený nábytok do záhrady.

Plast je slovo, ktoré sa milovníkom prírody nie veľmi páči. Ale aj napriek tomu ide vývoj veľmi rýchlym tempom dopredu a čo sa zdalo pred pár rokmi ako neprípustné, je naraz alternatívou prírodných materiálov.

Dnešné plasty sú vyrábané z ekologických surovín a nie je najmenší dôvod dívať sa na ne s nevraživosťou. Tvrdenie niektorých oponentov, že plastový nábytok do záhrady nepatrí a nehodí sa tam, už tiež neobstojí. Takýto nábytok je určite umelý ale v dnešnej technologickej dobe sa tvári ako prírodný. Dnešný trh je zaplavený lacnými stoličkami s pochybnou stabilitou, obmedzenou životnosťou a s úbohou estetickou hodnotou. Sú však stúpenci plastových materiálov a tí určite siahnu po kvalitnom a možno aj trošku drahšom nábytku z plastu. Kvalitný výrobcovia si dajú záležať aj na farebnom prevedení a aj na ich funkčných vlastnostiach či dizajne.

Medzi najväčšie prednosti plastového záhradného nábytku patrí nízka hmotnosť, ľahká údržba a prijateľná cenová dostupnosť. Tento nábytok je odolný aj voči vode a klimatickým zmenám. Záhradný nábytok z plastu sa ľahko premiestňuje a je skladovateľný. Nevýhodou môže byť horšia stabilita. Preto si vyžaduje rovnú plochy, pretože na mäkkých a nerovných povrchoch bude tento nábytok nestabilný.

Údržba záhradného teakového dreva

Každý človek je najradšej keď má so svojím záhradným nábytkom čo najmenšie starosti. Poteší sa keď nemusí nábytok na zimu sťahovať do garáže alebo pivnice a ešte väčšiu radosť má keď nemusí na jar nábytok sťahovať späť do záhrady.

Teakové drevo má tú výhodu, že pokojne môže ostať cez zimu von a mal by prečkať do jari bez ujmy. Na jar ho treba ale ošetriť aby sa úplne nezničil. Zachováte tým peknú medovú farbu a predĺžite si životnosť tohto nábytku do záhrady. Údržba je jednoduchá a nestrávite pri tom ani veľa času.

Pri čistení je dôležité aby sa to robilo jemne. Najväčší problém môže narobiť drôtená kefa alebo ostrá drôtenka či experimenty s chemikáliami a čistiacimi prostriedkami. Najlepšia je na čistenie jemná hubka alebo mäkká kefka. Na čistenie bežnej špiny stačí aj mydlová voda. Pokiaľ sú usadené špinavé fľaky zažratejšie, je potrebné použiť na očistenie špeciálne prípravky na údržbu teakového dreva. Ak už použijete mydlovú vodu alebo špeciálne prípravky, treba potom nábytok dôkladne opláchnuť čistou vodou.

Napustený nábytok teakovým olejom alebo ochranným prípravkom uchová teplú farbu dreva, povrch zostane hladší a predĺži sa tým životnosť. Pri nanášaní môžete použiť štetec alebo handričku, ktoré nepúšťajú chĺpky. Vždy treba natrieť celý kus nábytku a po 10 minútach zotrieť olej, ktorý sa nevsiakol do dreva. Keď prvý náter zaschne, po 1 až 3 hodinách môžete naniesť veľmi tenkú druhú vrstvu. Potom treba už len počkať kedy náter úplne zaschne.

Ak záhradný teakový nábytok neošetrujte, pôsobením vody a slnečných lúčov pomaly vybledne do šedej až striebornej farby. Do prírodnej záhrady sa často lepšie hodí strieborný teak a napríklad v Anglicku sa teakový nábytok necháva tradične bez oleja a ošetrenia. Tím, že v dreve nie je olej, sa na povrchu častejšie tvoria drobné praskliny, ale tie vôbec neohrozujú jeho životnosť.


You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.