Realitný trh v roku 2012: Ceny nehnuteľností klesnú až o 10 %

remax

Bratislava, 28. február 2012

V roku 2012 sa očakáva mierny pokles cien nehnuteľností. Podľa odborníkov budú ceny nehnuteľností ďalej pokračovať v trende minulého roka a ročne poklesnú až o 10 %. Slováci prejavujú najväčší záujem o menšie byty a rodinné domy, naopak, dopyt po drahších nehnuteľnostiach postupne klesá. Záujem o reality ako investičné príležitosti však potvrdzuje narastajúca popularita finančných nástrojov určených pre kolektívne investovanie do nehnuteľností.

Ceny realít na Slovensku dosiahli svoje maximum v roku 2008, odvtedy stagnujú alebo mierne klesajú. Najväčší záujem je o dvoj- až trojizbové byty v cenovej relácii 85 – 100 tisíc EUR. Naopak, záujem klesá o luxusné nehnuteľnosti v hodnotách okolo 400 tisíc EUR. Podľa odborníkov klesnú ceny nehnuteľností na Slovensku kvartálne o 2%, niektoré realitné kancelárie očakávajú pokles až o 10%.

„Ceny nehnuteľností išli dolu a podľa môjho názoru v roku 2012 ešte poklesnú približne o 10 percent. Ten, kto už dva roky čaká s predajom svojej nehnuteľnosti, stratil z jej ceny už asi 20 percent,“ uviedol Juraj Kleman, maklér bratislavskej realitnej kancelárie RE/MAX Dynamic. „Rok 2011 bol v predaji úspešný, a to najmä pre dobrú hypotekárnu politiku bánk. Stabilne dobre sa predávali dvoj- a trojizbové byty. V rámci developerských projektov sa dobre darilo predaju holodomov – troj- až štvorizbovým bungalovom s pozemkami s rozlohou 500 m2 a cenou do 130 tisíc EUR,“ popísal slovenský realitní trh v roku 2011 Kleman.

Zatiaľ čo trh nehnuteľností zostal vlani približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku, výrazne narástol záujem slovenských investorov o kolektívne investovanie do nehnuteľností. Dokazujú to napr. štatistiky Národnej banky Slovenska v druhom štvrťroku 2011, podľa ktorých medziročne narástla celková aktivita/ pasivita realitných podielových fondov pôsobiacich na Slovensku, a to až o 57 %. Ide pritom o najrýchlejšie rastúci segment podielových fondov.

„Vďaka kolektívnemu investovaniu môžu ľudia zhotovovať svoje peniaze na realitnom trhu bez zbytočných starostí o kúpu a prevádzku nehnuteľností. Zhodnotiť svoje peniaze účasťou na komerčných a rezidenčných realitných projektoch je možné aj pri minimálnych vkladoch, ktoré sa pohybujú v radoch desiatok EUR,“ uviedol Jan Burský zo spoločnosti Reality Investing, ktorá sa špecializuje práve na investovanie do nehnuteľností. „Aj drobní investori sa preto môžu podieľať na ziskoch z výstavby či prevádzky komerčných čí rezidenčných nehnuteľností, a navyše s minimálnym rizikom z obavy zo straty hodnoty investície,“ dodal Burský.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.