Pracovný stôl potrebuje kvalitné osvetlenie

osvetlenie stôl

Osvetlenie hrá pri práci veľmi dôležitú úlohu. Ovplyvňuje nielen to, ako dobre sa nám bude pracovať, ale tiež ako dlho  vydržíme.

Pri nekvalitnom osvetlení sa naše oči veľmi skoro unavia. Je teda dôležité vedieť, aký typ osvetlenia je najvhodnejší a kam ho umiestniť. Dvojnásobne to platí na pracovnej ploche v detskej izbe. Zlé osvetlenie môže detský zrak nenávratne poškodiť.

Denné svetlo je na nezaplatenie

Pri práci je vždy lepšie, keď môžete počítať s denným osvetlením. Je teda ideálne, ak sa pracovný kút nachádza čo najbližšie k oknu. Svetlo by na pracovnú plochu malo dopadať u pravákov zľava au ľavákov naopak. Tak bude plocha dostatočne osvetlená a na monitor počítača nebudú dopadať nepríjemné odlesky. Monitor by však rozhodne nemal byť priamo pred oknom alebo naproti nemu, pretože príliš prudké svetlo by mohlo byť namáhavé pre oči. Pri práci na počítači vo večerných hodinách by v miestnosti nemala byť úplná tma, pretože opäť príliš veľký kontrast medzi obrazovkou a pozadím unavuje oči. V miestnosti by preto malo využiť centrálne osvetlenie kombinované so smerovateľnou lampou priamo na pracovnú plochu. Lampa by mala byť vybavená vhodným tienidlom, aby príliš neoslňovali a mala by sa dať ľubovoľne polohovať a nasmerovať. Určite by na pracovnej ploche nemala prekážať, jej stabilné umiestnenie je teda najvhodnejší niekde na poličke nad pracovnou plochou.

Školáci potrebujú kvalitnú lampičku

Nielen pracovný stôl, ale aj celú detskú izbu by mal mať možnosť maximálneho využitia denného svetla. Deti trávia v izbe väčšinu svojho času hraním, maľovaním či písaním úloh, preto je vhodne umiestnené okno základ, pretože prílišné využívanie umelého osvetlenia môže detský zrak poškodiť. Pri práci vo večerných hodinách je dôležitá kvalitná lampička, ktorá by mala byť umiestnená pod úrovňou očí, aby príliš neoslňovali. Lampička by mala byť vybavená žiarovkou nie slabšie ako 60 W. Svietidlo je opäť dôležité kombinovať s centrálnym svetlom, pretože inak môžu na pracovnej ploche vznikať nepríjemné kontrasty a tiene a detské oči sa tak skoro unaví. A úplne zásadné je u lampičky vhodné jej tienenie.

Vedľa lampičky by sme na pracovnom stole nemali zabudnúť na kvalitné osvetlenie pri posteli, kde deti rady večer čítajú. Čo nakoniec platí aj pre dospelých. Najvhodnejšie je umiestniť toto osvetlenie do záhlavia postele, aby mohli byť deti pohodlne opreté a knižku mali príjemne osvetlenú.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.