Vianočné osvetlenie vkusne a úsporne

vianocne osvetlenie

Predtým bývala vianočná výzdoba značným plytvaním elektrickou energiou. Napriek tomu si väčšina z nás tento luxus dopriala, pretože bez svetielok Vianociam jednoducho niečo chýba.

V dobe LED diód si môžeme svoje obydlia alebo firmu vyzdobiť s čistým svedomím, že šetríme svoju peňaženku. Výrobná cena je síce vyššia, ale veľmi nízka spotreba prúdu nám to vynahradí.

Správame sa teda šetrne aj k životnému prostrediu a to aj preto, že výroba LED diód nevyžaduje použitie ortuti ako je tomu napríklad u žiariviek. Ak vám ekológia  leží na srdci, bude vás možno zaujímať, že sa vyrába aj sviatočné osvetlenie napájané solárnym článkom.
Niekto si aj v dnešnej dobe vystačia  s klasicky romantickou atmosférou pri sviečkach. Počty požiarov v čase Vianoc ale hovoria proti nim. Elektricky nasvietený stromček vyzerá tiež nádherne a navyše môže hrať všetkými farbami.
Na ulici radšej nenakupujte
Moderné svetielka majú kvalitnú izoláciu káblov a vaša domácnosť s nimi bude v bezpečí, rovnako ako vaše deti. Platí to so zárukou ale len vtedy, keď nakúpite v kamennom obchode. Tam máte aj istotu profesionálneho prístupu pri prípadnej reklamácii.

Aké výhody ponúka LED?

Takzvané LED-ky majú obrovskú životnosť. Tá bola u klasických žiaroviek limitovaná okamihom, kedy došlo k prepáleniu volfrámového vlákna. LED diódy také vlákno nemajú a preto sa nemusíme báť ani častého spínania, ktorým sa vlákno namáhali najviac.
Príjemné je, že neplytvajú zbytočne elektrickou energiou na vyžarovanie vo forme tepla ako žiarovky. Príkon je minimálny a je veľmi účinne využitý predovšetkým na svietenie. LED-ky tiež ponúkajú vysokú mechanickú odolnosť voči otrasom, nárazom a pod.
Ak trváte predsa len na klasických žiarovkách, na ktoré sme boli mnoho rokov zvyknutí, výrobcovia ich tiež stále ponúkajú. Tie malé im EÚ zatiaľ nezakázala.

LED ziarovky

zdroj: http://www.ledssuperbright.com/led-christmas-lights-100-led-p-264

Pre každého niečo

Na špičke záujmu zákazníkov sa už dlho držia výrobky ako sú svetelné závesy, ktoré pripomínajú žiariaci vodopád a tiež svietiace cencúle. K dispozícii sú rôzne rozmery týchto závesov. Jednotlivé pramene možné rôzne stáčať a omotávať podľa potreby a vkusu. Alebo môžu len voľne splývať z parapetu alebo balkóna. Prestriedaním rôznych dĺžok zvislých káblov pôsobí viac rozviato, pri rovnakej dĺžke bude ukončenie úhľadne pravidelné. Záleží len na vás.

Impozantne pôsobia závesy v dĺžke jednotiek až desiatok metrov. Tieto honosnejšie dekorácie nájdu uplatnenie pri výzdobe obchodov, reprezentatívnych firemných priestorov a podobne.
Z rôznych dĺžok môžete vyberať aj u reťazí nazývaných girlandy. Ich svietiace súčasti môžu byť úplne decentné alebo naopak veľmi výrazné. Ide o rôznych snehuliakov, kométy, hviezdičky, vločky alebo kryštály ploché alebo trojrozmerné (2D a 3D motívy). Tými určite urobíte radosť svojim ratolestiam pri výzdobe okien v detskej izbe.
Ďalším variantom sú svetelné káble, ktoré vyzerajú ako farebný had. Je to vlastne mäkká silikónová trubica, veľmi dobre tvarovateľná. To dáva priestor vašej fantázii. Môžeme jej orámovať okno alebo celú fasádu, upútať pozornosť na tovar vystavené vo výklade a podobne. Niektoré typy obsahujú spoje a môžete ich teda ľubovoľne kombinovať a predlžovať.
Na stromček, do lucerničiek aj inam môžete použiť bezkáblové sviečky rôznych veľkostí a tvarov, u ktorých drobná dióda nahrádza plamienok. Rozsvietiť ich môžete všetky naraz diaľkovým ovládačom rovnako ako u iných typov vianočného osvetlenia. Niektoré ovládače fungujú až na vzdialennosť 10 metrov. To oceníte najmä u vonkajšieho osvetlenia.

Meňte svetelný a farebný efekt podľa nálady

Aj tá najkrajšia kombinácia farieb sa vám raz opozerá, preto sú niektoré druhy vianočných svetiel meniteľné v niekoľkých módoch. Sami si zvolíte, či majú svietiť stále a v akej farbe, či sa má farba v určitom intervale zmeniť alebo nastavíte blikanie. U farby bielej môžete vyberať medzi teplým a studeným svetlom.
Odvážnejšiu výzdobu možno vytvoriť zo stroboskopických svetiel spojených káblom. Ide o maličké lampy vydávajúci biele záblesky. Určite ich využijete aj pri iných príležitostiach a rôznych oslavách.

Romanticky nasvietená záhrada poteší vás i okoloidúci

Podeľte sa o sviatočnú atmosféru i s ostatnými. Ak ste majiteľom záhrady či predzáhradky, nebojte sa oživiť úspornými svetielkami aj inak smutne vyzerajúce stromy a kríky. Pre vyznávačov inovácií môžu mať napríklad podobu zvisle zavesených trubíc, ktoré sa pohybujú vo vetre. Po rozsvietení LED diód vyzerajú v tme ako záblesky či kusy padajúceho snehu.
Iná verzia trubíc umiestnená napríklad na okne či dverách dokáže vytvoriť veľmi pôsobivý efekt svetla akoby stekajúceho dole. Odtiaľ názov padajúca vločka.
Pre milovníkov klasickej výzdoby sa ponúkajú opäť reťaze a girlandy. Pre zavesenie na ihličnany sa hodia svetielka v tvare malých šišiek. Reťaze označené,, pre vonkajšie použitie “sa dajú napájať až na neuveriteľných 400 metrov.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.