Rošt z latiek

latkovy-rost2

Aj ten najlepší matrac ešte stále nezaistí ten najlepší a najviac zotavujúci spánok. Počas dňa vyčerpané telo dostane primeraný oddych až vďaka spolupráci s dobrým latkovým roštom, ktorý tvorí ďalšiu jadrovú časť postele.

Latkový rošt pomáha matracu, aby mohol lepšie podpierať obrysy tela. Množstvo jednotlivých latiek umožňuje lepšie rozdelenie funkcie elasticity. Okrem toho je dôležitý pre hygienu matraca, pretože podporuje cirkuláciu vzduchu a zabraňuje tvorbu plesní – veď ľudské telo vylúči počas noci viac ako jeden liter vody. Zlá poloha tela počas noci môže viesť nie len k tomu, že sa človek cíti permanentne unavený, ale môže vyvolať aj napnutia tela a chronické bolesti chrbta.

drevený latkový rošt

rošt z latiek

Latkový rošt je relatívne nový – bol vynájdený až v roku 1957. Medzičasom sa stal v Európe neodmysliteľnou súčasťou postelí. V súčasnosti existuje toľko modelov a variant, že je výber vhodného latkového roštu dosť ťažký. Predtým slúžili ako podklad matracov drôtové matrace, ktoré boli tvorené pletivom z drôtu. V USA sa oproti tomu zatiaľ latkový rošt nepresadil. Tam sa vyskytujú predovšetkým pružinové postele s špecifickou stavbou.

drevený rošt

latkový rošt drevený

Latkový rošt sa skladá štandartne z minimálne 25 latiek, avšak drahšie varianty majú väčšinou viac latiek. Vďaka väčšiemu počtu a tým menšími vzdialenosťami medzi latkami sa zvyšuje komfort aj životnosť roštu. Optimálna vzdialenosť medzi latkami však závisí aj od daného druhu matracu. Latexové matrace a matrace z umelých materiálov potrebujú menšiu vzdialenosť ako matrace s pružinovým jadrom. Za tradičný a najznámejší materiál latkových roštov je ešte stále považované drevo. Moderné modely sú ale zložené z najrôznorodejších materiálov: sklenené textilné vlákna a uhlíkové vlákna už nie sú nezvyčajné. Rovnako obľúbené sú aj rošty z bio-latiek, ktoré sú vyrobené z ekologických materiálov a sú úplne neošetrené.

Behom posledných rokov sa vyvíjali samozrejme aj rôzne druhy latkových roštov, a dnes sa už vyznačujú všestrannosťou. Veľmi cenovo výhodné sú predovšetkým priepustné ploché latkové rošty zhotovené z jedného kusu. Rovnako výhodné sú aj rolovateľné latkové rošty, ktoré sú spojené elastickou páskou a a v prípade potreby sa dajú ľahko uskladniť a pritom nezaberajú veľa miesta. Tieto modely ponúkajú však najnižší komfort, pretože tu chýba možnosť nastavenia latiek.  Obyčajné latkové rošty sa dajú vďaka posuvným držiakom ľahko regulovať a prispôsobiť, čím ponúkajú aj vďaka dvojitými lištami v oblasti bokov lepšiu stabilitu. Oproti tomu sú optimálne takzvané latkové rošty rozdelené do viacerých zón. Tieto sú prispôsobené rozdielnemu ponoreniu tela do matracu, a tak povolia v istých oblastiach viac a v iných menej. Najviac pokročilé modely sú vybavené až štyrmi motormi, ktoré sa dajú pomocou stlačenia tlačidla regulovať do optimálnej polohy na ležanie.

drevený latkový rošt

Pri tak veľkej ponuke je potom skúšobné ležanie hotovým zážitkom. Len tak sa dá totiž zistiť, ktorý druh latkového roštu sa najlepšie k danému človeku hodí. Malo by sa síce orientovať podľa financií, avšak práve tu sa menšia investícia vyplatí, pretože vlastné telo to naozaj ocení. Komu pripadá namáhavé prispôsobovať posteľ k latkovému roštu a matracu, si môže kúpiť posteľ, ktorá ponúka kompletný systém: tu už stačí vyskúšať ako sa na nej leží a zistiť čo je najlepšie (v ideálnom prípade s pomocou príslušného odborného poradcu).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.