Tapety

Modern interior of drawing-room 3D rendering

Čistota a jednoduché prevedenie – práve to sú hlavné predpoklady k modernej a estetickej domácnosti. Vyhnúť by sme sa mali tapetám, ktoré tvoria celé steny.

Dnes by sme mali využívať tapety len ako decentný doplnok modernej domácnosti, ktorým dosiahneme oživenie a akési rozbitie priestoru. V móde sú čisté geometrické tvary, línie, ale na druhej strane ani výraznými plastickými vzormi nič nepokazíme. Veľkej obľúbenosti sa tešia vinylové tapety s veľkoformátovými fotografiami, pestrými farbami a veselými vzormi.

Pomocou tapety môžeme jednoducho oživiť nudnú miestnosť, či pomocou malých optických trikov docieliť jej oživenie až vylepšenie. Pomocou svetlej tapety opticky zväčšíme malú miestnosť, zvislými prúžkami zas opticky zvýšime nízku miestnosť. Ak použijeme tapetu ako doplnok, zvýrazníme čistotu línie a zároveň oživíme miestnosť v byte. Tapetovanie miestnosti nie je nič ťažké, dnes to zvládne každý z nás.

Postačí len trochu zručnosti, kvalitné lepidlo a môžeme sa hravo pustiť do tapetovania. Pred tým, ako sa pustíme do samotného tapetovania, musíme povrch dôkladne vyčistiť a vyhladiť. Stena nemôže byť mastná, ani špinavá, pretože tapeta by nemusela správne držať a navyše by sa mohla po čase rýchlo odlepiť. Pre odstránenie starých tapiet a dôkladného očistenia stien, musíme siahnuť po špeciálnych prostriedkoch, ktoré nájdeme v drogériách. V takýchto prostriedkoch máme špeciálnu kombináciu určitých látok, ktoré odstránia staré tapety z akékoľvek povrchu. Ak aj napriek akejkoľvek snahe nájdeme na stene rôzne praskliny a nerovnosti, nemusíme všetko vešať na klinec. V obchodoch nájdeme aj pružnú hmotu, ktorá jednoducho vyplní medzery v stenách a jednoducho pomôže zahladiť rôzne praskliny. Stena tak ostane hladká a čistá a my sa môžeme pustiť do samotného tapetovania. V obchodoch nájdeme rôzne druhy tapiet. Papierové tapety sú azda najpoužívanejšie a tešia sa aj vysokej obľúbenosti. Je to tak najmä pre ich nízku cenu. Nalepíme ju jednoducho pomocou lepidla na stenu.

tapeta

zdroj: http://homedesigndecorates.com/HomeDesign/home-decoration/wallpaper-decoration/page/2

Vlisované tapety sú práve teraz in. Sú to špeciálne tapety, vyrobené z netkanej textílie, ktoré zachovávajú svoje rozmery a lepidlo nanášame priamo na stenu. Ak sa nám táto tapeta po čase prestane páčiť, môžeme ju veľmi jednoducho vymeniť za druhú. Stačí ju jednoducho stiahnuť, očistiť stenu a môžeme prilepiť novú. K používaným tapetám patria aj vinylové, ktoré sa vyrábajú z umelej hmoty. Sú umývateľné a môžeme ich umiestniť aj do kuchyne, či kúpeľne. Dostaneme ich kúpiť v rôznych farbách a tvaroch a ich zadná strana môže byť z papiera. Ak máme zadnú stranu z papiera nanášame lepidlo tak, ako pri papierových tapetách, teda na zadnú stranu tapety a až potom ju prilepíme na stenu. Čo sa týka textilných farieb, sú najťažšie spomedzi všetkých. Vďaka svojej farebnosti dokážu vytvoriť obdivuhodný estetický doplnok. Lepidlo sa nanáša priamo na stenu a ľahko prilepí aj tieto tapety. Väčšina hodvábnych textílií nie je vyrobená z originálneho hodvábu, no napriek tomu vytvára hodvábny dojem. Väčšinou sa vyrába z vinylu a zadnú stranu tvorí papier. Lepíme podľa toho, aká je vzadu vrstva. Tapety, ktoré sú vyrobené zo sklenených vlákien získavajú aj napriek svojej vysokej cene mnoho zákazníkov. Môžeme ich ľahko pretrieť, sú odolné voči vode a vydržia nám aj niekoľko rokov.

Ak lepíme tapety prvý krát, nemusíme sa ničoho báť. Je to veľmi jednoduché. Stačí, ak zmeriame a presne nastriháme pásy tapiet. Nesmieme zabudnúť očíslovať ich tak, ako idú za sebou. Lepidlový prášok rozriedime s vodou, výsledné lepidlo potom nanesieme na tapety a necháme ich trochu zmäknúť. Ide väčšinou o postup lepenia papierových tapiet, textilných, alebo tapiet z prírodných vlákien. Pri vinylových tapetách nanášame lepidlo priamo na stenu a to prostredníctvom špeciálneho valčeka. Na natretú stenu potom  nanesieme pripravené pruhy tapiet. Lepiť by sme mali začať od okna smerom dopadajúceho svetla. Ak máme v byte iný dominantný doplnok, často je to krb, môžeme začať nanášať tapetu práve od neho. Tapetu treba dôkladne priložiť a vyhladiť, bublinky je potrebné pritlačiť a takto môžeme ďalej postupovať po celej stene.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.