Sklo v bytoch

Sklenené centrálne svietidlo

Výhodou skla, ako materiálu využívaného vo svete nábytku je jeho variabilnosť. Prostredníctvom neho môžeme rozdeliť priestor, zväčšiť ho vďaka optického klamu….. Možností je nespočetne veľa. Na druhej strane treba mať na pamäti, že v domácnosti s malými deťmi je sklo nie príliš výhodné. Veľký pozor musíme dať na to, aby sa naše ratolesti neporanili na príliš ostré hrany, sklo sa taktiež rýchlo zašpiní.

Sklo, ako súčasť nábytku, buď vo forme políc, výplne dverí, či súčasťou políc, umožňuje dizajnérom hru so svetlom a odrazom. Sklo môže mať matný povrch, alebo číry, ktorý ladí s najmodernejšími trendmi. Môže byť aj fazetované, gravírované, alebo rôzne sklá s pieskovým motívom. To si našlo uplatnenie najmä pri milovníkoch rustikálneho štýlu.

Stolná doska zo silného masívneho skla s vyleštenou hranou svojou eleganciou predbehne mnohé iné zaujímavé materiály, avšak napriek tomu nie je dominantnou časťou v priestore. Stolná doska by však mala byť z tvrdého skla, aby bola odolná voči teplotným zmenám a taktiež odolala poškriabaniu. Sklenené výplne dverí sme poznali už veľmi dávno a to najmä z číreho ba až žltého ornamentálneho skla. Dnes si môžeme nechať urobiť do dverí sklenenú výplň z matného skla z čírou fazetovanou hranou, alebo gravírovaný, či pieskový motív. Všetko závisí od našich predstáv. Dôležitá je najmä predstavivosť dizajnéra, ale najmä požiadavky samotného majiteľa priestoru. Inou kapitolou je sklo, ktoré nám delí určitý priestor – poličky, zábradlia, priečky. Zo skla je možné upraviť pevnú, tepelne i zvukovo izolovanú priečku,  ktorá by však nemala opticky zaťažiť priestor. Svetlo budeme mať tam kde chceme a na prievan môžeme zabudnúť. Tieto priečky sú už samotne originálne a dekoratívne.

Sklo-v-interiéri-1

Sklenené obklady sú v poslednej dobe veľmi obľúbené aj v moderných kuchyniach. Je to najmä vďaka ich vysokej odolnosti, ktorá je práve v týchto priestoroch veľmi dôležitá a taktiež je to vďaka neobmedzenej farebnej škále. Ďalšou výhodou je okrem luxusného vzhľadu ich ľahká umývateľnosť a odolnosť voči rôznym čistiacim prostriedkom. Obklad z veľkých formátov odstráni zamastené spári medzi kachličkami. S farebným sklom je naozaj ľahké udržiavať kuchyňu žiarivo čistú. Nemali by sme však zabudnúť, že farebné sklo sa nehodí na obloženie steny za plynovým šporákom, pretože tu dochádza k prudkým zmenám teplôt, môžu byť teda hlavnou príčinou puknutia skla. Sklenené obklady sú taktiež veľmi obľúbené pri zriaďovaní rodinnej nástenky. Stačí, ak naň napíšeme odkaz pre niektorého člena z rodiny a následne po prečítaní ho iba handričkou zmažeme . Fantázii sa medze nekladú. Zrkadlo umiestnené v byte dokáže neuveriteľne čarovať s priestorom.

Zrkadlo-v-kúpeľni

Bez skleneného zrkadla v kúpeľni, či na chodbe si azda nevieme predstaviť náš byt. Zrkadlo však okrem svojej hlavnej funkcie skrýva v sebe aj mnohé iné. Môže sa stať originálnym dizajnovým doplnkom – či už vďaka svojmu tvaru, alebo vzhľadu, prípadne orámovaniu. Vďaka zrkadlu môžeme vyriešiť nedostatok svetla v tmavej miestnosti. Vhodne nastavením veľkým zrkadlom môžeme odraziť svetlo do tmavších kútov miestnosti. Je taktiež dokázané, že zrkadlo dopomáha k optickému zväčšeniu miestnosti. Ak nás v byte trápi príliš úzka chodba, môžeme ju opticky zväčšiť tak, že do nej vodorovne umiestnime zrkadlo. Odvážnejší bytoví dizajnéri využívajú efekt nekonečného priestoru, ktorý dosiahneme tak, že oproti sebe umiestnime dve zrkadlá. Takéto riešenie však môže vyvolať aj závrat, preto by sme mali s touto voľbou postupovať veľmi opatrne.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.