Základné pravidlá pre vybavenie kancelárie

kancelária

Kancelárske stoly, stoličky, kreslá a ďalší kancelársky nábytok vyberáme vždy s ohľadom na veľkosť miestnosti, na to, ako je situovaná a či je zdieľaná viacerými zamestnancami.

Vždy je potrebné zabezpečiť dostatok svetla pre všetkých pracovníkov v kancelárii. Ak v miestnosti chýbajú veľké okná, musíme denné svetlo nahradiť umelým osvetlením, ktoré by na oči zamestnancov pôsobilo čo najprirodzenejšie. Je totiž dokázané, že blikanie monitorov počítačov nepôsobí na psychiku zamestnancov dobre. Sú nervóznejší a unavenejší. Prirodzené svetlo tak uľaví namáhaným očiam a zlepší náladu.

Teplo, chlad ani hluk pracovný výkon zamestnancov tiež nijako nezvýši. Ak je kancelária situovaná smerom k frekventovanej ceste, je vhodné zabezpečiť kvalitnú izoláciu okien. Klimatizácia sa hodí predovšetkým v lete, spoľahlivé kúrenie zase v zimných mesiacoch.
Ak v kancelárskej miestnosti pracuje viac ľudí, mali by sme im dopriať určité súkromie. Napríklad tým, že sa pokúsime aspoň opticky oddeliť ich pracovné plochy. Na to stačí vyššia kvetina, vhodný dekoračný predmet alebo napríklad menšia skrinka. Každý máme svoje súkromné ​​zóny, kam neradi púšťame iných ľudí.

Kancelárske stoly – kam ich dať a ako by mali vyzerať?

Umiestnenie a veľkosť stola sa odvíja od veľkosti kancelárskej miestnosti. Písací stôl by mal byť postavený v blízkosti okna, avšak priamemu vystaveniu slnečných lúčov sa vyvarujme. Kancelárske stoly prispôsobujeme aj tomu, či sú ich majitelia praváci alebo ľaváci a tiež umiestnenie monitora počítača. Ten by sa mohol nepríjemne lesknúť a ztmavovať, keby na neho svetlo dopadalo v nevhodnom uhle. Pracovné stoly by nemali byť ani otočené tak, aby zamestnanci sedeli chrbtom k dverám. Stále totiž fungujú inštinktívne pudy, keď si pravekí ľudia nesadli chrbtom ku vchodu do jaskyne. Zamestnancov, ktorí by nevideli na dvere kancelárie, by každý nepatrný zvuk znervóznil a sťažil ich koncentráciu.
Aký veľký by mal byť písací stôl? Taký, aby nezaberal veľa miesta a pritom sa na neho vošiel treba notebook a kancelárske pomôcky. Chytrým riešením sú kancelárske stoly s výsuvom na jednu alebo obe strany, vďaka ktorým je možné pracovnú plochu jednoducho podľa potreby zväčšiť.
Materiál by mal byť kvalitný, trvanlivý a dizajnovo ladiť s ostatnými kusmi kancelárskeho nábytku.

colorful-office

zdroj: http://www.bodew.com/ultra-modern-flexible-macquarie-sustainable-green-office-design/colorful-office/

Kancelárske stoličky a kreslá

Na výber máme nespočetné množstvo druhov stoličiek a kresiel – kožené kreslá a stoličky, polohovacie kreslá, stoličky s textilnými poťahmi. Vyberáme také stoličky, ktoré umožňujú zdravé sedenie , na ktorých sa zamestnanci nehrbia a nebolí ich tak chrbát.
Kancelárske kreslá alebo stoličky vyberáme nielen podľa ich kvality a efektívnosti, ale aj podľa dizajnu. Štýlovo ich ladíme k celkovému vzhľadu kancelárie. Vysokí manažéri, právnici a obchodníci určite ocenia kožené polohovacie kreslá. Zamestnanci, ktorí majú radi farby a pohodlie, sa pravdepodobne priklonia k stoličke s textilným vzorovaným poťahom .Záleží úplne na vašom vkuse a na tom, čo od stoličky očakávate.

Čím ešte spríjemniť kanceláriu?

Nebojte sa farieb! Múry nemusia byť len tradične biele. Stále obľúbenejšie sú v dnešnej dobe odtiene marhuľovej, žltej alebo bordó. S farbou stien môžeme zladiť aj žalúzie, závesy alebo ľahké priesvitné záclony. Priestor doplnia kvety, obrazy alebo osobné veci zamestnancov ako sú fotografie alebo kalendára.
Nesmieme zabudnúť na úložné priestory. Tam, kam sa nezmestia objemné skrine, použijeme kontajnery na kolieskach, ktoré môžeme ľahko zasunúť pod pracovný stôl. Majú priehradky, do ktorých sa zmestia dokumenty i kancelárske doplnky.

A na záver ďalšia zásada – kopírky, kávovary a ďalšie predmety, ktorý budú používať všetci obyvatelia kancelárie by mali stáť na neutrálnych miestach, ku ktorým je ľahký prístup. Chudák by bol ten zamestnanec, u ktorého stole by stál kávovar. Ten by pravdepodobne nikdy nebol pri svojom kancelárskom stole sám.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.