Zdravé sedenie alebo ako vybrať správnu stoličku

9

Výber správnej stoličky pre zdravé sedenie môže byť pre laika náročná úloha. Kancelárske stoličky aj stoličky pre domáce použitie často trpia mnohými neduhmy, s ktorými sa musíme pri výbere novej stoličky vysporiadať.

V prvom článku z našej série Vám preto ukážeme, aké sú možnosti zdravého sedenia, a poradíme vám, ako pri výbere zdravej stoličky postupovať.

7 000 000 problémov s chrbtom

“V kancelárii často celú pracovnú dobu presedíme pri počítači. Každý deň ma prenasledujú bolesti a stuhnuté svaly. Chcel by som to zmeniť, ale ako? “

Poznáte dobre strnulý pocit v šiji, pálčivú bolesť v oblasti krčnej chrbtice, boľavé bedrá a stuhnuté chrbtové svalstvo? Viac ako dve tretiny obyvateľov Slovenskej republiky pravidelne trpí bolesťami chrbta. Bolesti bedier, šije a chrbtice sú tiež jedným z najčastejších zdravotných problémov na svete. Popri niekoľkých ďalších faktorov je hlavnou príčinou bolestí nesprávne držanie tela a najmä nesprávne sedenie. Zlé návyky si najprv neuvedomujeme. Sme zahrabáný do práce, hrbíme sa nad stolom, nepohodlná stolička nás tlačí a pomaly si vytvára pre na horšie ťažkosti. Ak so začínajúcou bolesťou chrbta nič nerobíme a naďalej sedíme tak, ako sme zvyknutí, môžeme si privodiť nepríjemné následky na celý život.

Existuje zdravé sedenie?

Jedným zo spôsobov, ako problémom s chrbtom predísť, je tzv dynamické sedenie. Dynamické sedenie je modernou metódou a označením pre zdravé sedenie na špeciálne prispôsobenú stoličku, ktorá človeku umožňuje prirodzene meniť podľa potreby polohu svojho tela. Stolička, ktorá dynamické sedenie umožňuje, musí byť vybavená synchrónnym mechanizmom. Synchrónny mechanizmus stoličky dovolí súčasný pohyb operadla a sedadla a neustále tak prispôsobuje tvar stoličky Vašim pohybom. Vďaka tomu je váš chrbát tlačený na operadlo a spodná časť tela zostáva v rovnakej polohe. Vaša chrbtica zostáva prirodzene vystretá a napnutá a tlak operadla vyvoláva primeranú prácu chrbtových svalov. Svaly sú namáhané rovnomerne a nedochádza k jednostrannému pretiahnutiu alebo natiahnutiu jednej skupiny chrbtových svalov. Sedením na takejto stoličke si nielenže nepoškodzujeme chrbát, ale dokonca si vytvárate správne sedacie návyky.

spravne sedenie

zdroj: http://www.osteopathy4life.com/health-articles/good-sitting-posture

Päť najdôležitejších súčastí stoličky pre zdravé sedenie

Vybrať stoličku pre zdravé a pohodlné sedenie sa môže zdať ako pekný oriešok. Ak však dodržíte naše odporúčania, nemôžete urobiť chybu. Zhrnieme pre Vás niekoľko základných bodov, na ktoré je dôležité klásť pri výbere stoličky dôraz:

1. Pohodlný a primerane široký sedák je základom zdravého sedenia

Sedák stoličky by nemal byť príliš mäkký, mal by byť anatomicky tvarovaný a zaoblený, aby netlačil na končatiny a nepreťažoval jednu skupinu svalov. Dôležité kritérium, na ktoré by sa nemalo zabúdať, je výšková nastaviteľnosť. Na stoličke sa má sedieť tak, aby sa chodidlá celou plochou dotýkali zeme v prirodzenom uhle, inak môže opäť dôjsť k preťažovaniu jednej skupiny svalov. Sedaciu plochu stoličky je teda dôležité nastaviť tak, aby presne zodpovedala vašej výške. K stoličke si tiež môžete prikúpiť podložku pod nohy, ktorá Vám pomôže vyrovnať prípadne výškové rozdiely. Rovnako ako v ostatných bodoch, aj v prípade sedáku je najlepšie stoličku osobne vyskúšať. Každý človek má iné požiadavky, nároky i fyzické predpoklady, a preto je vyskúšanie stoličky veľmi vhodné.

2. Bezpečný “podvozok” stoličky

Stabilná a pevná základňa kancelárskej stoličky Vám zaručí tak pohodlné sedenie, tak i bezpečný pohyb po kancelárii. Najbežnejšie päťramenné kríže základne sú plne postačujúce pre stabilitu a plynulý pohyb do všetkých smerov. Samotný pohyb stoličky zaisťujú kolieska, ktoré nesmú drhnúť, a zároveň musia stoličku udržať na mieste. Kolieska by mali byť dostatočne veľká a kvalitné, rovnako ako kríž základne. “Podvozok” stoličky tiež zaisťuje plynulé otáčanie stoličky okolo svojej osi, ktoré je nevyhnutné pre akúkoľvek činnosť.

3. Nastaviteľné podpierky rúk

Podpierky rúk, bežne nazývané podrúčky, sú dôležité najmä pre kancelárske stoličky, u ktorých sa predpokladá dlhší pobyt a práce s počítačom. Podpierky rúk by mali mať nastaviteľnú výšku, ktorá Vám umožní správny opôr a komfortné uhol rúk pre pohodlnú prácu na stole.

4. Pri výbere stoličky je dobré starostlivo zhodnotiť kvalitu operadla

Operadlo stoličky – a najmä kancelárskej stoličky – by malo byť anatomicky tvarované podľa Vašej chrbtice. Prímus v tomto prípade hrá bedrová opierka. Bedrovú opierku si môžete u kvalitných stoličiek nastaviť presne podľa tvaru vášho chrbta a zaistiť tak prirodzenú a zdravú oporu pre Vašu chrbticu. Bez bedrovej opierky môže dôjsť pri dlhodobejšom sedení k deformáciám chrbtice, preto je dobré podobnú opierku dodatočne zaobstarať aj k stoličkám, ktoré ju nemajú. Operadlo musí byť výškovo nastaviteľné, aby jeho prehnutie zodpovedalo prehnutiu chrbta človeka, čo je samozrejme pre rôzne vysoké postavy rôzne. Tiež musí byť dostatočne veľké, aby poskytlo oporu celej ploche chrbta. Pre väčšie pohodlie je tiež možné vybrať stoličku s hlavovou opierkou, ktorá poskytne príjemnú oporu hlave a krku. Operadlo je ďalším podstatným dôvodom, prečo vyberať stoličku osobne. Každý človek má inak tvarovanú chrbticu a zle vybraná alebo nastavená stolička môže chrbtu dokonca uškodiť.

5. Ďalšie vlastnosti

K pohodlnému a zdravému sedeniu na vašej stoličke tiež prispeje piest, ktorý stlmí náraz pri dosadaní. Piest je umiestnený pod sedadlom a dokáže Vás aj pri prudšom dosadaní mäkko a plynulo “usadiť” bez bolestivého nárazu. Pozornosť je potrebné venovať tiež materiálu, z ktorého je stolička vyrobená. Poťahový materiál by mal byť dostatočne odolný proti oderu, ľahko čistiteľný a príjemný na dotyk. Farbu a materiál samozrejme volíme podľa určenia stoličky a interiéru miestnosti.

Správne vybraná a nastavená kvalitná kancelárska stolička Vám bude slúžiť spoľahlivo po mnoho rokov. Vložená investícia sa vzhľadom k priaznivému vplyvu na Vaše zdravie mnohokrát vráti. Dni a noci bez bolesti a dobrá nálada pri práci aj odpočinku predsa za trochu času a peňazí určite stojí!

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.