Zaujme na prvý pohľad

oplotenie-01

Tehlový plot patrí spolu s altánkom k najdrahším záhradným stavbám. Jeho návrh i zhotovenie by sme preto nemali zanedbať. Vnímame ho zvonka aj znútra. Plot ovplyvňuje celkový dojem nášho domu a je najčastejšie prvou vecou, ktorá návštevníka zaujme.

Oplotenie oddeľuje okolie rodinného domu od verejného priestoru ulice. Plní tak dôležitú funkciu nielen vytvárania ústrania oddelením súkromného pozemku od verejného priestranstva, ale je aj nositeľom estetiky a dotvára celkovú atmosféru domova. Preto by malo byť plotenie nepriehľadné. Ak váš dom susedí s veľkou voľnou plochou, správne oplotenie by nemalo meniť celkový výhľad, ako aj pocit z otvoreného priestoru.

Tehlové ploty

Dnes nájdete okolo domov najrôznejšie možnosti ohradenia priestorov. Ploty vystavané z tehál sú často najpraktickejšou variantou. Prírodné materiály, z ktorých sú tehly vyrobené, nebudia dojem chladu a neosobnosti oproti plechovým plotom a súčasne vďaka rôznym farebným kombináciám a motívom sa dokážu ľahko zladiť s farbou fasády, ale aj farbou susedného plotu. Pri uvažovaní nad výberom plotu je potrebné zvážiť, či má mať plot jednotný charakter v celej svojej dĺžke, alebo ho prispôsobíme osobitým podmienkam daného miesta a zostavíme ho z drahších častí umiestnených vpredu a lacnejších po bokoch a zadných častí plota.

Tehla používaná pri stavbe plotov má svoje špecifiká. Môže mať povrchovú úpravu z obidvoch strán. V jednej tehle(Sunrain) sa totiž môžu spájať až dve povrchové úpravy. Plot môže mať tak z jednej strany hladký povrch a na druhej strane napr. mramorový profil. Zaujímavejšou a čoraz preferovanejšou variantou plotov je tehla nadštandardných rozmerov. Jej rozmery sú viac ako 1,7 ráz väčšie v porovnaní s obyčajnou tehlou (285х140х85mm) s troma nepriechodnými otvormi. Keďže jej veľkosť je nadštandardná, je potrebné rátať aj s jej väčšou hmotnosťou. Hmotnosť takejto tehly dosahuje viac ako 6 kg. Aj tu výrobcovia mysleli na všetko a opatrili tehlu najrôznejšími povrchovými úpravami z jednej alebo obidvoch strán.

Základy plotu

Na to, aby tehlový plot slúžil dlhé roku svojmu účelu, sú nevyhnutné jeho dobré základy. Pri voľbe materiálu, z ktorého budete stavať plot, je vždy potrebné zvážiť vlastnosti základovej zeminy, najmä jej stlačiteľnosť. Tehlový plot je napriek svojim veľkým pozitívam súčasne aj ťažší. K tomu je potrebné zohľadniť aj externé vplyvy, ktoré by mohli mať na plot významný vplyv. Jednak sú to otrasy pôdy, ale aj otrasy spôsobené dopravou. Tehlový plot (Фагот – Fagot) vďaka svojmu pórovitému zloženiu dokáže tieto otrasy pohltiť. Je tak vhodnou alternatívou aj v oblastiach s rušnou premávkou.

Výška

Správny plot okolo domu by nemal byť malý, ale ani príliš veľký. Pri rozhodovaní o jeho výške berte do úvahy výšku domu, ako aj veľkosť záhrady. Všeobecne platí, že plot do výšky 1 m je nenápadný. Dá sa pomerne jednoducho skryť okrasnou výsadbou. Jeho ochranný a deliaci účinok verejného priestoru od súkromného je však pomerne malý. Tehlový plot do výšky 1,5 m už vytvára pocit súkromia a súčasne tak striktne neoddeľuje priestor ako plot s výškou nad 1,7 m. Takýto plot vytvára už ochrannú, ale aj deliacu bariéru, ktorú opticky môžete znížiť výsadbou okrasnej exteriérovej zelene. Vyššia výška plota je dôležitá pri domoch umiestnených na svahu, kedy je dom postavený vyššie ako oplotenie. Keďže ide o ťažký terén, odporúčame použiť tehlový plot, ktorý svojimi vlastnosťami dokáže nerušene plniť svoju úlohu po mnoho rokov.

Tehlový plot ladí s charakterom domu, dotvára ho alebo podčiarkuje. Krajší estetický vzhľad môžeme dosiahnuť vhodnou farebnou kombináciou tehál, ktoré môžete pospájať do motívov. Rovnako dôležitou estetickou voľbou je povrchová úprava tehly. Hladké tehly pôsobia jednoducho, tehlový plot väčších rozmerov postavený z tehál s povrchovou úpravou sa zase bude zdať opticky menší a podčiarkne celkový výzor domu.

Michal Ondruš Foto: SUNRAIN

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.